Po příjezdu všech jednotek nastala mezi hasiči atmosféra plná očekávání. Muži vyhlíželi, kdy se za obzory vynoří policejní vrtulník, který byl velmi důležitý pro úspěšné splnění odpoledního cvičení.

Naplnit vak a trefit cíl, to byl hlavní úkol

Úkol byl jasný, v co nejkratším čase naplnit závěsný vak o objemu 800 litrů, který visel na lanech vrtulníku. Hasiči ho navigovali pomocí vysílačky a mávání rukama na místo, kde měla posádka za úkol vodou trefit dřevěnou „hořící“ paletu.

„Vodu naši hasiči dovezli v cisternách z Rychnova u Jablonce, kam si ji také mohli jet dočerpat,“ řekla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (HZS LK) Iva Michalíčková ještě před tím, než celá akce vypukla.

Podle ní se stejně postupuje v praxi, když hoří někde, kde je špatně přístupný terén a nikde v okolí není žádná větší vodní plocha. Hasiči tak prostě musí hasící koš zaplnit sami z cisteren.

Při pohledu do tváří bojovníků s ohněm je patrné, že jsou plni očekávání a nervozity zároveň. „Na cvičení se těším. Každá četa poběží naplnit koš zvlášť. Zároveň jsem trošku nervózní. Podle velitele akce je odpor vrtulníku opravdu veliký,“ řekl Pepa Hanzl, sedmnáctiletý hasič – dobrovolník z Raspenavy.

Po několika minutách helikoptéra přiletěla a při přistávání začaly všude kolem létat čepice přítomných novinářů a lidí, kteří se přišli na cvičení jen tak podívat.

První skupina hasičů se připravila, narovnala hadice a když dostala povel, muži i s těžkou hubicí hadice na ramenou vyběhli vstříc koši zavěšenému pod hřmící helikoptérou.

Akce jedné skupiny, která se skládala z příletu vrtulníku, naplnění koše vodou a odletu, trvala asi minutu. Helikoptéra se pak za pár vteřin za pomoci navigátorů dostala nad cíl, kde shodila 800 litrů vody.

I přes krátkou dobu, za kterou se jedné četě hasičů podařilo splnit úkol, byli muži značně unavení a s radostí si za cisternou dali zaslouženou cigaretku. „Myslel jsem, že se mi pod tlakem vzduchu od vrtule helikoptéry podlomí nohy a všechno bude pokažené. Udržet hadici byla také pořádná „makačka“ a jsem rád, že jsme to nakonec zvládli,“ řekl po úspěšném vykonání úkolu Pepa Hanzl, dobrovolný hasič z Raspenavy.

V očích statečných hasičů bylo po naplnění vaku vodou a odletu vrtulníku vidět, že se jim celá akce velice líbila a klidně by „do toho šli“ ještě jednou. Také však mohou doufat v to, že nedojde k tak závažnému požáru, aby bylo potřeba použít hasičskou techniku jako o cvičení v Hodkovicích.