Nejlepší z nejlepších, nejtvrdší z nejtvrdších. Evropská elita hasičských záchranných sborů se koncem minulého týdne střetla v německém Mönchengladbachu. V soutěži nechyběl ani reprezentant Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Semerádt. Ten vybojoval ve své kategorii třetí místo.(Foto: HZSLK)Jak taková soutěž o nejtvrdšího hasiče vypadá? Na zažehnávání plamenů zapomeňte. „Závod začíná během se dvěma požárními hadicemi s proudnicí, pak následuje 80 úderů kladivem v hammer boxu, překonání bariéry, transport devadesátikilogramové figuríny a běh s barely skrz tunel. V další části musí hasič vylézt po lešení a pomocí lana vytáhnout nahoru břemeno, pak slézt dolů a absolvovat výstup po schodech ve výškové budově, a to v případě Mönchengladbachu do patnáctého patra nemocniční budovy," vysvětlila tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

Jan Semerádt si se všemi nástrahami soutěže poradil bez problémů. Nejenže vybojoval bronzovou medaili v soutěži týmů, ale na stejnou příčku dosáhl i v soutěži jednotlivců. „Ve své věkové kategorii jsem obsadil třetí místo, celkově jsem byl ze 131 závodníků třináctý," vysvětlil liberecký hasič.

Evropským bronzem Jan Semerádt nekončí. Ve druhé polovině října se chystá na světové hasičské hry do australského Sydney, kde ho čeká například výběh ve výškové budově bude do třiaosmdesátého patra. „Natrénovat bude samozřejmě složité, protože v Liberci neexistuje taková budova. Domlouvám se proto, zda by bylo možné vybíhat ještědské skokanské můstky až na odraz," sdělil závěrem Jan Semerádt.