Odsouzeným se podařilo zapálit hořlavinu. Ozval se výbuch. Dým se začal z prádelny ve Věznici Rýnovice valit v devět hodin ráno. V nastalé panice před štiplavým kouřem utekli někteří vystresovaní vězni na střechu budovy. Další skupina se zabarikádovala v suterénu. Ze zakouřeného objektu se ozývá volání  zraněných.

Všechny modelové situace organizátoři cvičení připravili co možná nejvěrněji. Těžké otevřené zranění břicha na  dozorci a popáleniny třetího stupně na odsouzeném se střepy v ráně vytvořil odborník, vedoucí maskér jabloneckého Českého červeného kříže Vladimír Havel zcela realisticky. „Cílem je taktický nácvik ve specifickém prostředí Věznice Rýnovice se zvláštním režimem pohybu osob a techniky," uvedla tisková mluvčí věznice Monika Králová.

Protože jde pouze o cvičení nebyl nikdo ze zasahujících policistů či justiční stráže ozbrojen. Jen s obušky a paralyzéry nastoupila proti zabarikádované skupině zásahová jednotka. Podle osnov cvičení i ní nejprve vyjednávali. „To však bylo neúspěšné a tak vězeňská stráž spolu s policisty proti nim zakročila a předvedla je k prohlídce," dodala Králová.

Zástupci zúčastněných složek Integrovaného záchranného systému se shodli, že až na drobné nedostatky vše proběhlo podle plánu. „Potřebovali bychom například zajistit rychlejší průjezd hasičských aut do střežené části věznice," uvedla Králová.

Ostrý výjezd

Na cvičení se podílely desítky lidí. Zatímco jedním z úkolů bylo nacvičit odvoz simulovaně zraněného odsouzeného do nemocnice, jedna sanita zamířila k arestu skutečně.

„Jednoho z účastníků cvičení jsme odvezli do nemocnice na oddělení ORL s úrazem na hlavě," potvrdila mluvčí ZZS LK Lenka Markovičová. Podle Králové nešlo o odsouzeného a k incidentu nedošlo úmyslným zaviněním druhou osobou. Proč a jak přesně k pracovnímu úrazu došlo začali vyšetřovat.