Zasahující hasiči vyčíslili škodu způsobenou samotným požárem na padesát tisíc korun. Občanské sdružení 1. Turnovská chráněná dílna, které dílnu provozuje, ale škodu odhaduje na půl milionu.

Provozovatel dílny přerušil veškerou výrobu, na které se podílí postižení zaměstnanci. Kromě odmítnutí zakázek se tak museli mimo jiné vypořádat s ohněm a kouřem poškozeným materiálem a samotným vybavením.

Postižení lidé, kteří jsou rádi, že alespoň nějakou práci mají, se tak místo své pravidelné pracovní náplně zapojili do uklízení následků požáru.

Útok neznámého žháře

Vypadá to, že neznámá osoba hodila oknem do objektu chráněné dílny hořící kanystr, na což zareagoval bezpečnostní systém budovy. „Když jsem přijel, byla dílna tak zakouřená, že jsem nemohl dál a musel jsem zavolat na pomoc hasiče," popsal ČTK vznik události předseda sdružení František Stiller.

O úmyslném zapálení nepochybují ani hasiči. „Naši vyšetřovatelé se při zkoumání požářiště shodli, že příčinou bylo úmyslné zapálení," informovala mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Turnovská policie nyní vyšetřuje, kdo a proč dílnu zapálil. O tom, že se na požáru dílny podílela nějaká osoba může svědčit i to, co policisté na místě objevili. „V zadní části budovy jsme zjistili rozbitou skleněnou výplň okna," sdělila policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

V prostorách chráněné dílny zasahoval i policejní psovod se služebním psem speciálně vycvičeným pro vyhledávání akcelerantů hoření.

Hořelo večer

Požár vypukl v prostorách objektu šestnáctého října kolem desáté hodiny večerní. Hasiči byli o požáru informováni přes tísňovou linku minutu před dvaadvacátou hodinou.

Volající uvedl, že uvnitř se nenachází žádná osoba. Na místo vyjelo několik hasičských jednotek. Po příjezdu hasičů byly prostory dílny silně zakouřené. „Zasahovali jsme v dýchací technice," upřesnila Štrauchová. Požár ale velký nebyl. Hořel pouze zátěžový koberec o ploše do dvou metrů čtverečních. Kdyby ohlašovatel požár neohlásil tak rychle, mohly být následky mnohem horší. Oheň, který se nestihl tolik rozšířit, hasiči lokalizovali během krátké chvíle a silně zakouřené prostory dílny navíc odvětraly pomocí přetlakové ventilace.