Nejprve v noci z pátku na sobotu hořela koňská farma Vysoká. Z tamního hotelu bylo evakuováno dvacet lidí, nikdo nebyl zraněn. Z přilehlých stájí byli preventivně vyvedeni koně. Hasiči museli využít i výškovou techniku, plameny likvidovali ze čtyř žebříků.

Za požár podle policistů může lidská nedbalost. „Požár vznikl od popela z kamen vysypaného na dvůr. Žhavý uhlík byl větrem zafouknut na suché listí pod uskladněnými trámy u stěny pod střechou objektu,“ popsala krajská policejní mluvčí Dagmar Sochorová. Škoda je předběžně vyčíslená na padesát až šedesát milionů korun.

Pět jednotek hasičů pak zasahovalo v Chrastavě i v sobotu po poledni, a to u u požáru rodinného domu. Podle mluvčí hasičů Pavlíny Bílkové plameny zachvátily podkroví a střechu objektu. „Hasiči po prvotním průzkumu zahájili hasební práce z výškové techniky. Požár likvidovali téměř čtyři hodiny,“ dodala mluvčí.

Hasiči museli rozebrat zasaženou konstrukci a vynášeli ohořelé části mimo rodinný dům. Místo odvětrali a zkontrolovali termokamerou. „Příčinou požáru bylo vznícení zazděného trámu v komínovém tělese. Škoda je odhadována na 300 tisíc korun,“ upřesnila Bílková.

Oběma požáry se už na svém mimořádném zasedání zabývali chrastavští radní, kteří vyhlásili dvě veřejné sbírky. „Obě sbírky se budou konat odděleně s tím, že bude možno přispět v obou případech jak na číslo konta, tak do kasičky v infocentru,“ uvedl starosta Chrastavy Michael Canov.

Město také plánuje věnovat poškozeným mimořádný dar. Chce proto vyčlenit 250 tisíc pro farmu Vysoká a 100 tisíc pro obyvatele rodinného domu. O tom ale budou muset příští týden rozhodnout chrastavští zastupitelé.

ČÍSLA ÚČTŮ VEŘEJNÝCH SBÍREKFarma Vysoká: 5529559309/0800
rodina K.: 5529564319/0800
Přispět je možné do konce února.