Požár byl lokalizován v 17:25 hodin. Provoz na železniční trati byl z důvodu bezpečnosti na několik hodin zastaven. Ve zpomaleném režimu je již obnoven. "Během zásahu bylo vedeno jedenáct útočných proudů a zasahovala zde bezmála stovka hasičů. Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," řekl tiskový mluvčí hasičů Jakub Sucharda. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun.

Na základě informací poskytnutých statikem je zakázáno vstupovat do objektu. Na místo se dostavil speciální dálkově ovládaný nakladač HUDDIG ze ZÚ Zbiroh, který bude vyvážet materiál před budovu, kde bude následně dohašen. Hasiči zůstávají na místě přes noc v počtu 6 jednotek. Hasiči budou likvidovat skrytá ohniska. V noci se jednotky prostřídají. Během soboty začne vyšetřování příčiny požáru, při které budou přítomni vyšetřovatelé hasičského záchranného sboru a Policie ČR. Událost se obešla bez zranění.

K události se dostavila chemická laboratoř z Kamenice monitorující ovzduší v okolí místa zásahu. Dobrovolná jednotka obce Cvikov sleduje oblast toku Lužické Nisy až do obce Chotyně. Hasiči na místě spolupracovali se zástupci životního prostředí.

Zdroj: Youtube

Jde o požár v závodu společnosti Grupo Antolino, která se v Chrastavě soustřeďuje na výrobu s chemickými procesy – konkrétně vyrábí polyuretanovou pěnu. Areál společnost využívá také jako logistické centrum pro skladování vstupního materiálu a hotové výroby, pro výrobu náhradních dílů a přebalování volných komponentů. Místní obyvatelé už prý dostali upozornění, aby nevětrali. Týká se to Chrastavy, Stráže nad Nisou a dalších obcí v blízkosti. 

Požárem byla zasažena výrobní hala společně se skladovacími prostory, ve které probíhala výroba polyuretanových výrobků. Na místo se dostavil zástupce obce Chrastava. Z místa bylo evakuováno přibližně 100 osob, kteří opustili budovu samovolně.

Informaci už Deníku potvrdil Jakub Sucharda, mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (HZS LK). "Hoří v průmyslovém areálu v Chrastavě. Jde o zvláštní stupeň požárního poplachu, protože hoří polyuretanové desky. Chemická laboratoř je už na cestě na místo. Aktuálně tady zasahuje 17 hasičských jednotek. V rámci mezikrajské výpomoci zde zasahují i jednotky ze Středočeského kraje se speciálním zařízením," řekl Sucharda. 

Ze Záchranného útvaru Zbiroh byl povolán dálkově ovládaný nakladač. Před příjezdem jednotek proběhla evakuace všech osob. Počet zasahujících jednotek se na místě zvýšil na 21. "Hasiči zasahují vnitřní i vnější zásahovou cestou, připravujeme zásah po střešní konstrukci," informoval mluvčí HZS LK Sucharda.

U JSDHO Chrastava je zřízeno stanoviště pro plnění lahví dýchací techniky pro zasahující. Provoz na železnici nebyl prozatím obnoven.

Hasiči monitorovali situaci i z výšky za pomocí dronu. "Místo události je rozděleno na 4 úseky – 3 úseky, ve kterých probíhá hašení a dále 4. úsek, ve kterém je zřízeno stanoviště pro čerpání hasební látky," vysvětlil mluvčí HZS LK. Podle starosty Chrastavy Michaela Canova by lidé neměli větrat.