Podnikat začal před šesti lety, kdy ještě jako student třetího ročníku vysoké školy koupil starý dům. Ruinu s pěti bytovými jednotkami začal postupně rekonstruovat a z domu nakonec vznikl penzion s 54 lůžky.

„Jako student jsem hodně cestoval. Při tom jsem si uvědomil, že v Liberci není dostatek kvalitního ubytování. Poměr mezi kvalitou a cenou nebyl ideální, a tak jsem s tím chtěl zahýbat.“ říká Lukáš Pytloun. Pak už věci nabraly rychlý spád a Lukáš Pytloun postupně ve městě pod Ještědem otevřel další tři penziony a dva hotely s celkovou kapacitou tři sta třiceti lůžek.

Nejnověji přibyl k jeho hotelům čtyřhvězdičkový Pytloun Design Hotel. I přes prvotní obavy, zda se ve stotisícovém městě uživí hotel s vyšším komfortem, se hotel stal rychle jedním z nejvyhledávanějších ubytovacích zařízení v Liberci.

Po Mistrovství světa v lyžování, které mu přineslo dostatek klientů, přišla ekonomická krize. Sám říká, že jeho hotelům ubrala nějakých patnáct procent hostů. Teď by chtěl v podnikání pokračovat i mimo Liberec a hotely Pytloun tak rozšířit i do jiných regionů. „V Liberci už potenciál růstu firmy nevidím,“ vysvětluje a doufá, že udrží dosavadní tempo: každý rok otevřít jednu pobočku.

Teď se liberecký hoteliér bude ucházet o titul Živnostník roku v celorepublikovém finále. Loňský krajský vítěz v soutěži Lukáš Stibor získal od veřejnosti 754 hlasy a umístil se v rámci celé republiky na 13. místě. O tom, zda hoteliér Lukáš Pytloun dopadne lépe, rozhodne veřejnost v sms hlasování. Hlasy je možné posílat do 14. listopadu. Živnostník roku 2009 bude vyhlášen o dvanáct dní později.