Od 1. ledna 2011 obsahuje zákon o daních z příjmů úpravu poskytování motivačního příspěvku na vzdělávání budoucích zaměstnanců. Podle této úpravy může zaměstnavatel do svých daňově účinných nákladů zahrnout motivační příspěvek, který bude na základě smluvního vztahu poskytovat žákovi či studentovi, který se pro něho bude připravovat na budoucí povolání.

Limit daňové účinnosti tohoto příspěvku je pro studenta střední či vyšší odborné školy stanoven ve výši 2 000 Kč měsíčně a pro studenta vysoké školy ve výši 5 000 Kč měsíčně.

Příspěvek na vzdělávání budoucího zaměstnance může mít formu stipendia, příspěvku na stravování, ubytování, na vzdělávání ve vzdělávacích zařízeních související s budoucím výkonem profese, jízdného v prostředcích hromadné dopravy do místa vzdělávání a podobně.

Příjem tohoto příspěvku se u studenta posuzuje jako zdanitelný příjem plynoucí v souvislosti s budoucím zaměstnáním, ale neodvádí se z něho sociální a zdravotní pojištění. Student tento příjem zdaní ve vlastním daňovém přiznání nebo prostřednictvím budoucího zaměstnavatele.

Smlouvu o poskytování motivačního příspěvku na vzdělávání budoucího zaměstnance může uzavřít podnikající otec jako budoucí zaměstnavatel i se svým synem nebo dcerou za předpokladu, že je v souladu se zněním smlouvy po ukončení jejich studia zaměstná ve své firmě.