"K rostoucímu zájmu o naše výrobky nepochybně přispěly i kreativní dílny, které provozujeme, a také to, že maminky dávají velký pozor na to, co kupují svým dětem," dodal Zeman. Největší zájem je podle něj o kreativní hračky, které podporují tvořivost dětí, jako jsou skládačky, montážní programy, stavebnice nebo magnetická divadla. "Z motivů jasně vede Krteček," poznamenal ředitel továrny na hračky Jaroslav Zeman.

Výroba dřevěných hraček má v Jizerských horách více než stoletou tradici. Továrnu založil v roce 1908 Johann Schowanek, za první republiky, v dobách největšího rozmachu, zaměstnávala kolem 1300 lidí. Dnes jich výroba hraček a také pianinové a klavírní mechaniky zaměstnává zhruba 200. Od roku 1993 je společnost v soukromých rukou a podniká pod značkou Detoa. Loni firma koupila i značku TOFA a pod ní prodává řadu retrohraček.

Tržby společnosti překročily loni 90 milionů korun, z toho 80 milionů představují tržby z prodeje hraček. "Zhruba 70 procent jde na export, letos ale budou tržby nižší, cítíme pokles poptávky v Německu, které je tradičně naším největším odbytištěm," řekl Zeman. Tržby tak podle něj budou letos zřejmě zhruba o pět procent nižší.
Firma vyváží také do Švýcarska, české dřevěné hračky kupují i lidé v Japonsku, i když už ne tolik jako před pěti lety. Detoa dodává i do zemí bývalého Sovětského svazu, novými zajímavými odbytišti jsou podle Zemana Kazachstán nebo Ázerbájdžán.

"Dodáváme hračky i do Číny, tamního trhu se nebojíme, za těch 20 let jsme si zvykli," řekl Zeman. Proti kopírování svých vzorů se firma brání malými sériemi, jejich rychlou obměnou a také kvalitním zpracováním.

Tradiční výrobu dřevěných hraček v Jizerských horách pomáhá udržet i turistika. Továrna se otevřela návštěvníkům a loni vybudovala první kreativní dílny, kde si děti i dospělí mohou sami zkusit ze zbytků nějakou hračku vyrobit.

"Letos jsme nově otevřeli další kreativní dílny, takže máme kapacitu zhruba 40 až 50 míst, přibyla kavárna pro rodiče a rozšířili jsme naši prodejnu," řekl Zeman. V továrně je i malé muzeum, které představuje některé stroje a také sortiment hraček a suvenýrů či didaktických pomůcek a her, jež se v Albrechticích od počátku minulého století vyráběly. Letos už továrnou prošlo bezmála 20.000 návštěvníků.