Fyzická osoba, jejíž totožnost inspekce nemůže prozradit, totiž nedodržela již druhý termín na odstranění skládky. „Do konce října podnikatel odvezl pouze přibližně šest nákladních aut zeminy, což je skutečně velmi malá část té skládky. Proto o pokutě rozhodne správní řízení,“ řekla Deníku Danuše Hráská z České inspekce životního prostředí v Liberci.

Přes 20 tisíc metrů krychlových zeminy a kamení ze stavby leží v okrajové části Vesce blízko Doubského potoka. Podle Hráské zde mohlo dojít k nenávratným změnám a poškození přírody.

„Skládka zde změnila krajinný ráz, došlo k zavalení několika stromů a ke změně odtokových poměrů v Doubském potoce,“ upřesnila Hráská.

Podle zákona o odpadech by podnikatel, který odpad do oblasti navezl, mohl zaplatit až jeden milion korun. K této maximální hranici se však pokuty blíží většinou pouze v případech, kdy dojde k většímu ohrožení životního prostředí. „Nedá se říct, že by tam byly nějaké vyloženě nebezpečné odpady,“ dodala Danuše Hráská.

Podle ní by však pokuta mohla být velmi vysoká kvůli tomu, že podnikatel s inspekcí zatím vůbec nekomunikuje. V průběhu října už byl dvakrát písemně kontaktován, záznam o kontrole skládky však ani jednou nepřevzal. „Pokud by nadále nereagoval a nekomunikoval, mohla by se pokuta k horní hranici blížit,“ vysvětlila Deníku Hráská. V případě, že by podnikatel nespolupracoval ani po udělení pokuty, exekutor by mu kvůli její úhradě mohl zabavit majetek.

Vlastník skládky navíc nedodržel termín její likvidace již podruhé. Ten první mu inspekce stanovila do konce května, pokutu za jeho nedodržení však nedostal. „Skládku začal pomalu odvážet, proto jsme se rozhodli, že mu dáme šanci dokončit to do října. Připadá nám vhodnější, když využije peníze na odklízení a neutratí je za pokutu,“ vysvětlila již před časem Deníku ředitelka liberecké inspekce životního prostředí Hana Kolářová.

Stavební odpad ze stavby původně patřil společnosti Klement, která na stavbě obchodní centra Fórum, nebo-li „nového Tesca“, prováděla zemní práce. Společnost jej měla zlikvidovat, místo toho jej však prodala fyzické osobě, která neměla povolení s odpadem nakládat. Za to dostala firma Klement pokutu ve výši dvou set tisíc korun. Podnikatel tehdy zaplatil pouze šedesát tisíc.

Nelegální navážky stavební sutě, zeminy a dalších stavebních odpadů trápí Oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí v Libereckém kraji rok od roku více. Může za to především čilý stavební ruch v Libereckém kraji a snaha společností ušetřit za ekologickou likvidaci odpadů.