Jizerskohorská firma se turistům otevírá už třetí rok, zatímco v prvním roce si provoz prohlédlo 5000 lidí, s otevřením kreativních dílen se návštěvnost loni zvýšila na 16.000 a letos dál stoupala. V příštím roce už ale tak strmý růst nečekají, jen kolem deseti až 15 procent. ČTK to dnes řekl majitel společnosti Jaroslav Zeman.
Otevření továrny pro turisty rozšířilo nabídku pro návštěvníky Jizerských hor, pro firmu je především reklamou. Detoa pro návštěvníky pořádá i různé akce. Právě dnes začaly Vánoce s českou hračkou s mottem "Děti dělají dárky svým rodičům". Do stříbrné neděle je továrna pro návštěvníky otevřena denně včetně sobot a nedělí až do 18:00. Děti i dospělí mají možnost si nejen prohlédnout výrobu, ale také si v místních dílnách vyrobit netradiční vánoční dárky pro přátele i blízké.
Továrna bude otevřena i mezi svátky, od 26. prosince až do Silvestra. "Výroba se sice před Vánoci zastaví, lidé si ale zase budou moci prohlédnout stroje zblízka a všude strčit hlavu a nic se jim nestane, to za provozu nejde," poznamenal Zeman. V lednu pak podle něj bude Detoa otevřena denně mimo nedělí. "Nedělní provoz bude zase až od 27. ledna, kdy začínají jarní prázdniny a v horách je víc lidí," vysvětlil majitel.
Továrnu na výrobu dřevěných hraček založil v Jizerských horách v roce 1908 Johann Schowanek. Za první republiky, v dobách největšího rozmachu, zaměstnávala kolem 1300 lidí, dnes jich tam pracuje 200. V 50. letech se pod názvem TOFA začal podnik věnovat také výrobě pianinových a klavírních mechanik. Od roku 1993 je společnost v soukromých rukou a podniká pod značkou Detoa. "Zázemí pro turisty nás v posledních letech stálo nějakých 2,8 až tři miliony korun," řekl Zeman, který do budoucna ještě plánuje přestavět budovu bývalé jídelny na apartmány pro turisty.