Přestože za první čtyři dny přijelo do dějiště šampionátu podle údajů organizačního výboru více než 80 tisíc návštěvníků, některé hotely a penziony mají stále volné pokoje nebo nejsou zaplněny zcela podle představ svých majitelů.

„Zatím je to pro nás taková malá katastrofa, takže moc spokojená nejsem. Zájemce o ubytování nám měla zajistit oficiální cestovní kancelář mistrovství. Vícelůžkové pokoje, které jsme jejím prostřednictvím nabízeli, však obsadila pouze sedmi lidmi,“ posteskla si provozovatelka Penzionu U Muzea Bohumila Rajtrová s tím, že pokud by před čtyřmi lety nepodepsala s cestovní kanceláří IB Travel smlouvu o spolupráci během šampionátu, své pokoje by stoprocentně zaplnila.

„Zájemců o ubytování jsme měli mraky. Lidé se na možnost ubytování ptali a chtěli objednávky. Všechny jsme ale přesně podle smlouvy odkazovali na IB Travel. Ta nám ale před začátkem šampionátu oznámila, že o náš penzion nebyl zájem a ubytovala u nás nějaké trenéry a rozhodčí, kteří bydlí po jednom ve vícelůžkových pokojích. Mistrovství je pro mne tedy spíše ztrátové,“ dodala Bohumila Rajtrová.

Ubytovatelů s podobnými zkušenostmi je přitom přímo v dějišti šampionátu či jeho blízkém okolí mnohem více. Těsně před začátkem platnosti storno poplatků totiž zrušila cestovní kancelář IB Travel smlouvy na některé pokoje také hoteliéru Františku Jelínkovi. „Kvůli mistrovství jsme již od léta odmítali objednávky našich stálých návštěvníků. Počítali jsme s tím, že budeme mít plno. IB Travel přitom v našem hotelu obsadila pouze dva pokoje,“ uvedl hoteliér.

„Samozřejmě si ale na nic nemohu stěžovat. Po právní stránce bylo vše ze strany IB Travel v pořádku. Taková je prostě realita. Velké množství lidí bohužel dojíždí na mistrovství z Prahy či německého pohraničí,“ dodal František Jelínek s tím, že tomuto stavu pomáhají především nízké ceny, které v době šampionátu nasadili pražští hoteliéři. „Šest set korun za noc v hotelu v centru Prahy ve Spálené ulici není nic jiného než dumpingová cena,“ poznamenal František Jelínek.

Ani IB Travel, která je rodinnou firmou Břetislava a Filipa Dohnálka, jenž je zároveň manažerem sekce ubytování v rámci MS, nebude mít úplně čisté svědomí. Až podezřele často se totiž u ubytovatelů v Libereckém kraji opakuje podobný scénář jako v případech Františka Jelínka a Bohumily Rajtrové. Mezi majiteli hotelů a penzionů se proto potichu hovoří o dohodě mezi IB Travel a pražskými hoteliéry.

„Známí kancelář kontaktovali s požadavkem na ubytování v našem penzionu. V odpovědi jim však cestovní kancelář nabídla nejprve ubytování na Malé Skále a poté až někde u Prahy. Klienti však trvali na svém. Vše ukončili až po posledním emailu, kdy jim bylo sděleno, že náš penzion je již plně obsazený,“ prozradila Deníku už před časem majitelka Penzionu Medovil Jana Medková s tím, že několik dní poté jí bylo ze strany IB Travel doručeno zrušení partnerské smlouvy s odůvodněním, že o objekt nebyl zájem.