„YuMi je simplicitní. Stačilo chytit jeho paže a navádět jej do pozic. On si to zapamatoval. Eliminuje to nutnost mít programátora,“ popsal zjednodušeně, jak naučili v ABB nového robota jeho činnosti, Vítězslav Lukáš. Nový robot, který v Jablonci montuje dětské pojistky do zásuvek, nestojí pakatel. Tělo se dvěma pažemi stojí 40 000 dolarů a jeho vývoj trval několik let. „Nabízíme zákazníkům i další vybavení, kamery, chapadla,“ dodal Lukáš.

Nasazení robota do výroby nemá člověka připravit o výdělek, ale ulevit mu od stále se opakujících činností, tedy sejmout z něj ergonomicky nevýhodnou práci. Operátor bude mít podle vedení ABB ještě hodně dlouho své nezastupitelné místo ve výrobě.

Od lidí ve fabrice už dostal i své familiérní oslovení. Říkají mu Jumík. „YuMi je zkratka slov You and Me, tedy ty a já,“ uvedla Tanja Vainio, generální ředitelka ABB Česká republika. Robot nové generace zabírá pouze pracovní stůl ale především není v bezpečnostní kleci. „Je schopný spolupracovat přímo bok po boku s lidmi,“ vyzdvihla přednosti Vainio.

V Jablonci začal pracovat první exemplář robota YuMi, ale v mezinárodním měřítku jde již o několikátý kus. „Dodáváme i velké roboty pro montáže v automobilovém průmyslu či naopak i malé stolní,“ doplnil Daniel Mueller z ABB Robotika. Ředitel jabloneckého závodu ABB Petr Kovář představení nového „zaměstnance“ uzavřel slovy:

„O zásuvky s dětskou pojistkou stále stoupá zájem. Musíme zvýšit kapacitu a náročnou montáž zvládne nejlépe robot.“ Dodal ještě, že YuMi ale může provádět tuto operaci u všech designových řad zásuvek, které ABB produkuje.