Jen na konci října inzertní formou na úředních deskách úřadů a institucí nabídne Skloexport k prodeji znovu.

„Původní nájemní smlouvu jsme malým obchodům prodlužovali vždy jen o pár měsíců, a to ze zcela pochopitelného důvodu. Nemohli jsme dopředu vědět, kdy areál prodáme a dům budeme potřebovat pro nového vlastníka prázdný. Nyní jsme smlouvu prodejcům už neprodloužili. Se začínající topnou sezónou se náklady na provoz budovy zvyšují. Víc se k důvodům vyjadřovat nechci,“ vysvětlil zástupce ředitelky finančního ředitelství Jiří Kotous.

Zdá se tedy, že pro stát není vůbec výnosné malé obchody, které v přízemí budovy sídlí, zde držet. Přitom třeba prodejna Pekařství Šumava je tu 10 let, ostatní obchody jako například Obuv nebo Rodinka kolem tří let.

Dům bude prázdný, i když se neprodá

„Ano, i kdybychom kupce Skloexportu nenašli třeba další rok, zůstane celou tu dobu budova prázdná,“ řekl Jiří Kotous.

Odmítl přitom upřesnit, jestli půjde stát, aby se Skloexportu brzy zbavil, s cenou nějak výrazně dolů. Poslední suma z letošních letních prázdnin, za kterou se Finanční ředitelství pokusilo areál prodat, byla 60 milionů.

Podle některých libereckých realitních makléřů je i přes prázdninové snížení cena budovy stále dost vysoká, přestože dům z roku 1932 stojí na výhodném místě pod vlakovým nádražím. Údajně také trpí technickými závadami. „Opravovat nic nebudeme, to musí až nový vlastník,“ dodal Jiří Kotous.

Majitele malých obchůdků překvapilo, že se musejí ze Skloexportu stěhovat. Předpokládali proto, že vlastník má s areálem nějaké plány. „Je škoda, že budova zůstane prázdná,“ podotkla pracovnice nedalekého úřadu.