VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes veškerou snahu Frýdlantsko prohrává

Liberecký kraj – Frýdlantsko, které je dlouhodobě v Libereckém kraji v čele oblastí s vysokou nezaměstnaností, bylo ekonomickou krizí citelně zasaženo.

21.11.2009 3
SDÍLEJ:

Frýdlant. Ilustrační foto.Foto: Deník/Jan Král

Podle představitele krajského vedení Asociace samostatných odborů Milana Šubrta, tato část regionu zřejmě nejcitelněji utrpěla ekonomickou krizí. „Frýdlantsko dopadlo skutečně velice špatně,“ podotkl Milan Šubrt.

„Na Frýdlantsku prakticky chybí zahraniční kapitál, dlouhodobě je v této oblasti koncentrovaná míra nezaměstnanosti a zřejmě minimálně z části vinou ekonomické krize tam ukončili provoz hned dvě velké fabriky,“ popsal vývoj ve frýdlantském výběžku předseda krajské odborové centrály Milan Šubrt.

„Výrobu ukončil Steinel a prakticky skončila také Tiba. Tím nezaměstnanost Frýdlantska zase posunula svou laťku a pro lidi, kteří tam žijí, je to skutečně jen velice těžko řešitelný problém. Aby toho nebylo málo, tak teď od nového roku z Frýdlantského výběžku odchází společnost Knorr, která bude dále působit v liberecké průmyslové zóně,“ doplnil.

Podle Milana Šubrta se velice aktivně snaží situaci řešit úřad práce z přilehlého krajského města. „Doopravdy úřad práce dělá vše, co je v jeho moci, na Frýdlantsko zaměřil různé programy vzdělávání a rozšíření kvalifikací. Za odbory se snažíme také apelovat na zaměstnavatele, aby se do těchto podpůrných programů hlásili, ale popravdě vedle mnoha pozitivních příkladů se najdou i firmy, které raději zaměstnancům zkrátí pracovní týden, než by se zabývali řádným zvládnutím legislativy, zaměstnancům umožnili dosáhnou širšího vzdělání, přičemž náklady prostřednictvím úřadu práce nese stát. Zaměstnanci pak nejen nemají výhodu na trhu ve formě další kvalifikace, ale přicházejí i o peníze, které by jinak dostali, jakkoliv to zaměstnavatele ve skutečnosti téměř nic nestojí,“ popsal holou realitu předseda ASO.

Dotkla se vás nějak ekonomická krize? Pište do diskuze pod článkem.

Na závěr výčtu smutné situace bývalé chlouby Libereckého kraje Milan Šubrt poznamenal, že ne zcela všechny orgány státu i samosprávy se snaží hasit sociální požár, který na Frýdlantsku vzniká.

„Nemohu to samozřejmě tvrdit s absolutní jistotou, ale například ze strany Libereckého kraje nemohu říct, že bych viděl nějakou zásadní pomoc Frýdlantsku nebo intervenci, která by alespoň výrazně snížila sociální dopady na rodiny nezaměstnaných, nebo otvírala cestu ke konstruktivnímu a stabilnímu řešení.

Frýdlantsko potřebuje rychlostní silnici

Liberec, Frýdlant – Ekonomická krize zasáhla také malé a střední podniky. Jejich zájmy v kraji reprezentuje Hospodářská komora, která předně tuto část spektra zaměstnavatelů sdružuje. V Liberci stojí v čele komory Martin Procházka.

Když se ohlédnete za uplynulými událostmi, považujete krizi za skutečnou nebo spíše virtuální? Vždyť umožnila firmám snížit počet zaměstnanců a získat k tomu státní subvence…
Krize skutečně existovala a existuje. Její dopady jsou skutečně velmi reálné i v regionálním měřítku. Média jistě mohla přispět k určitému dramatizování celé situace, ale určitě neměla takový vliv, aby krizi vyvolala.

Dobrá tedy. Pokud jsme zde měli krizi, jak za Hospodářskou komoru hodnotíte její zvládnutí?
Hodnotit, jestli jsme situaci zvládli a přijatá opatření byla efektivní, to ještě dnes nejde. Krize podle mého názoru ještě zdaleka neskončila a myslím, že prostor pro hodnocení bude až v závěru roku příštího.

Jsou ovšem místa v našem regionu, která vyžadují akutní řešení. Jakožto představitel zásadní ekonomické sféry jistě vnímáte, že tyto oblasti skutečně žádají pomoc, například Frýdlantsko.
Frýdlantsko je velký a dlouhodobě neřešený problém. Budoucnost této části regionu vidím jednak v rozvoji průmyslu, v posílení a rozvoji cestovního ruchu a zahraniční spolupráci. Obchodní komora má mimo jiné právě v tomto roce velmi dobré zkušenosti z jednání a navazování kontaktů se Saskem. Umím si velmi dobře představit například nějakou firmu příhraniční průmyslové zóny. V kombinaci s rozvojem již jmenovaného cestovního ruchu to vidím jako velmi reálnou možnost, jak postavit Frýdlantský výběžek opět na nohy.

Ale pokud by takové řešení bylo dosažitelné, tak proč již není realizované? Je přece nepřípustné ignorovat stále těžší pozici této oblasti a jakoby předstírat, že se Frýdlantsko Libereckého kraje jaksi netýká.
Záchrana situace na Frýdlantsku vyžaduje sice jedno, ale zato zásadní rozhodnutí. Tato část regionu musí mít rychlostní komunikaci. Tím se otevře cesta pro dopravu lidí za prací, dále pro průmyslové transporty, z hlediska cestovního ruchu se oblast stane dosažitelná a význam celé příhraniční oblasti podstatně stoupne.

Autor: Jan Široký

21.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 800 Kč

Prodavači v prodejnách POKLADNÍ, PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17800 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce:, - obsluha a poradenství zákazníkům , - práce na pokladně , - příjem zboží a jeho prezentace , - přecenění a přesuny zboží, účast na inventuře , - průběžné doplňování zboží ze skladu , - odpovědnost za pořádek a čistotu na prodejně, její celkový vzhled , - prevence proti krádežím , - obsluha a poradenství zákazníkům, Požadavky: administrativní a ekonomické znalosti, pokladna - základy., Nabízíme:, - práce v rozvíjející se společnosti - možnost kariérního postupu , - dvousložkový plat (fix prémie) , - slevy na zaměstnanecké nákupy , - propracovaný systém zaškolení a interního vzdělávání , - flexibilní pracovní doba , - stravenky v nadstandartní hodnotě, Hlásit se e-mailem.. Pracoviště: Pepco czech republic s.r.o.-002 oc nisa, České mládeže, č.p. 456, 463 12 Liberec 25. Informace: Petra Valášková, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 90 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní DETEKTIV - STRÁŽNÝ/Á NA PRODEJNÍ PLOŠE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Chrastava, Požadavky: čistý trestní rejstřík, zdravotní průkaz, časová flexibilita, poctivost, ochota pracovat a učit se novým věcem, fyzická zdatnost, odolnost vůči stresu, slušné vystupování, praxe v oboru výhodou, profesní průkaz "Strážný 68-008-E" výhodou, Zaměstnanecké výhody: zajištění ubytování, příspěvek na cestovné v případě dojíždění, Hlásit se emailem nebo telefonicky denně v 8:00 - 17:00 hod.. Pracoviště: Jamoz dc s.r.o.-004, 463 31 Chrastava. Informace: Oldřich Vlasák, +420 730 891 313.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 65 535 Kč

Lékaři specialisté VEDOUCÍ LÉKAŘ/KA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Lázně Libverda 82, 463 62 Hejnice, Požadavky:, - atestace všeob. praktického lékařství,, - atestace nebo specializace v rehabilitační a fyzikální medicíně (FBLR); internista/ kardiolog, - schopnost naslouchat lidem, diagnostická a léčebná činnost, - manažerské a organizační dovednosti, - dobrá znalost práce s PC, - znalost cizích jazyků výhodou, - ambice zvyšovat kvalitu a efektivitu léčby, - inovace, zlepšování léčebných výsledků, - publikační a vědecká činnost, - pozitivní prezentace SPA RESORTU LIBVERDA v odborné i laické veřejnosti, Zaměstnanecké výhody:, - kariérní, odborný i vědecký růst, - maximální podporu v oblasti rozvoje lázeňství ve SPA RESORTU LIBVERDA, - pracovní poměr na dobu neurčitou, - možnost zkráceného úvazku nebo externí spolupráce, - motivující finanční ohodnocení včetně bonusového systému, - jazykové vzdělávání, - zaměstnaneckou stravu, - další benefity v rámci hotelové skupiny, - reprezentativní byt a služební vůz ihned k dispozici, Hlásit se e-mailem, telefonicky v Po - Pá 7.00-15.30 hod., popř. osobně v pondělí v době 8.00-12.00 hod.. Pracoviště: Lázně libverda, a.s.-001, 463 62 Hejnice. Informace: Regina Soudilová, +420 482 368 107.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÁ SÍLA DO ŠICÍ DÍLNY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání:, - praxe v šití na průmyslových strojích vítaná, Nabízíme:, - po zapracování vyšší výdělek, - pružná pracovní doba, možnost zkráceného úvazku, Hlásit se e-mailem nebo telefonicky. Pracoviště: Vixx design s.r.o.-002, Moskevská, č.p. 637, 460 01 Liberec 1. Informace: Stanislava Hlaváčová, +420 702 180 602.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. srpna 2018

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Vyhlášená kozí farma v Pěnčíně u Jablonce. Zájemci si zde mohou zakoupit výrobky vyrobené a označené podle směrnic EU jako Biovýrobky.

Turisté si na kozí farmě mohou vyzkoušet tradiční řemesla

Rýnovická věznice funguje 50 let. Útěk z věznice se jednou podařil šestici vězňů

Jablonec n. N. – Věznicí Rýnovice prošly už tisíce, ba desetitisíce chlapů, kteří se ocitli, byť třeba jen jednou, na šikmé ploše. Právě v těchto dnech si vězeňská služba připomíná padesát let od začátku fungování tohoto vězení. Na památku vyšla i neprodejná publikace Věznice Rýnovice 1968 - 2018. A připravuje se i výstava.

Neslyšící a slyšící děti strávily společně týden na táboře

Liberec – Minulý týden se v Liberci uskutečnil již 5. ročník příměstského tábora nejen pro neslyšící děti s názvem „Kouzla řemesel“. Tento jedinečný příměstský tábor již tradičně pořádala liberecká pobočka obecně prospěšné společnosti Tichý svět a zúčastnilo se jej celkem 16 dětí ve věku 6 až 15 let.

FOTO: Sochaři tvoří v zoo umělecká díla z pískovce

Liberec – Broušení, vrtání, tlučení soupeří v těchto dnech v liberecké zoo s řevem tygrů či hýkáním oslů. Na celý týden se zde totiž usadili sochaři, kteří před zraky návštěvníků přetváří pískovcové balvany na umělecká díla.

Požár na Ještědu zřejmě způsobila nedbalost

Liberec – Pondělní požár na Ještědu zřejmě způsobila lidská nedbalost, jako je například odhozený nedopalek cigarety.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT