Zákon o dani z přidané hodnoty přiznává v paragrafu 85 osobám se zdravotním postižením při nákupu osobního automobilu nárok na vrácení daně z přidané hodnoty. Za osobu se zdravotním postižením se pro tento účel považuje osoba, které byl rozhodnutím příslušného úřadu přiznán příspěvek na jí dodaný osobní automobil s místem plnění v tuzemsku.

Osobní automobil musí být tedy zakoupen v tuzemsku a v technickém průkazu by měl mít zapsanou kategorii M1 nebo M1G. Daň z přidané hodnoty může být vrácena při nákupu nového automobilu, ale i ojetého osobního automobilu pořízeného od prodejce, který je plátcem DPH.

Zdravotně postiženou osobou, která může uplatnit nárok na vrácení DPH, zákon nerozumí pouze osobu se zdravotním postižením, ale i její rodiče, jejího opatrovníka či poručníka, pokud jim bylo příslušným úřadem určeno rozhodnutí o příspěvku u dodání vozidla s místem plnění v tuzemsku.

Daň se vrací osobě se zdravotním postižením za jeden osobní automobil jí dodaný v období pěti let, nejvýše však do výše 100 000 korun.

Nárok na vrácení zaplacené daně může osoba se zdravotním postižením uplatnit nejdříve za kalendářní měsíc, ve kterém auto zakoupila a nejpozději jej může uplatnit do tří let od konce kalendářního měsíce, ve kterém obdržela rozhodnutí příslušného úřadu o přiznání příspěvku na zakoupení osobního automobilu nebo od konce kalendářního měsíce, ve kterém automobil koupila, a to od toho dne, který nastane později. Do 1. 4. 2011 bylo možné vrácení daně pouze do 6 měsíců.

V případě výjimečných událostí, např. odcizení vozidla nebo jeho poškození, které vlastník prokazatelně nezavinil, může zdravotně postižená osoba při nákupu jiného osobního automobilu požádat o vrácení DPH i před uplynutím pětileté lhůty, pokud jí ovšem příspěvek na zakoupení tohoto auta bude příslušným úřadem přiznán.