Především díky dotacím z evropských fondů mohou firmy a soukromníci takzvané brownfieldy získat pro sebe a obnovovat je tak, aby byly znovu užitečné. „Vzhledem k počtu a skladbě účastníků je vidět, že zájem o tyto lokality je stále velký a že tuto problematiku mají chuť řešit nejenom obce, ale i soukromé subjekty,“ uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje Vít Příkaský.
Mezi brownfields se nejčastěji řadí například zdevastované továrny, chátrající JZD, vybydlené domy či vyhaslé sklárny. V Libereckém kraji hrají prim opuštěné průmyslové areály. Zdaleka nejvíc jich je na Frýdlantsku, odkud se v posledních letech stále častěji stěhují firmy do Liberce a do dalších větších měst.
„V Libereckém kraji je oproti jiným regionům více průmyslových a méně zemědělských brownfieldů,“ vysvětlil Deníku již před časem Patrik Reichl z agentury CzechInvest, která seminář spolupořádala.
Mezi nejznámější nevyužité objekty na Liberecku patří například bývalá Textilana v Novém Městě pod Smrkem, nedokončený kulturní dům v Chrastavě, tovární areál v Kateřinkách nebo hotel Perun, který „krášlí“ centrum Hejnic.
Čekají na svou šanci
V Libereckém kraji čeká na svou šanci dalších téměř 500 brownfieldů. Naopak ze staveb, které vznikly právě z nevyužitých objektů, je nejznámější liberecké zábavní centrum Babylon. To se zrodilo z bývalé textilky Hedva. Z brownfieldů vznikl také například semilský městský úřad nebo Golfové centrum Liberec.
Část semináře se zaměřila především na možnosti, jak mohou zájemci získat peníze na revitalizaci těchto objektů. „V současnosti existuje více alternativ, jak financovat projekty z oblasti brownfields. Mezi nejvýznamnější patří operační program Podnikání a inovace – program Nemovitosti, Regionální operační program NUTS II Severovýchod a Program rozvoje venkova,“ vyjmenoval Příkaský.
Účastníkům semináře jeho organizátoři představili také internetové databáze, národní a krajskou, ve kterých lze nalézt přehled všech podobných objektů a areálů v celé republice.
Agentuře CzechInvest jde především o to, že v České republice na jedné straně vznikají stále nové projekty, nové stavby, a přitom se tady nachází tisíce nevyužitých a chátrajících objektů. Proto se agentura snaží o to, aby investoři zvážili brownfieldy jako zajímavou alternativu ke stavbám na zelené louce.