Ani v poslední konané dražbě letos v létě se totiž nepodařilo současnému majiteli budovy, Finančnímu ředitelství Ústí nad Labem, Skloexport prodat. Zánik malých obchůdků se nelíbí ani lidem, kteří v okolí bydlí nebo pracují.

„Je tu prodejna obuvi, pečivo, lahůdky, také Rodinka, fitness. Bylo příjemné, že jsme tady měli všechno po ruce. Když si od listopadu budu chtít například koupit svačinu, budu muset dojít až na nádraží. A na to nemám čas,“ postěžovala si úřednice, která si přála zůstat v anonymitě, a pracuje hned vedle Skloexportu.

Jak vysvětlili samotní prodejci, nájemní smlouvu dostávali vždy jen na tři měsíce. Ta poslední jim vyprší na konci října. Logicky předpokládali, že dojde k jejímu prodloužení – stejně jako tolikrát předtím. Místo toho jim správce oznámil, že mají obchody vyklidit.

Měli jsme za ta léta stálé zákazníky

„Prodejnu zde máme už asi 10 let. Lidi si sem zvykli chodit a teď se najednou máme vystěhovat. Řekli nám to dost narychlo, byl to pro nás šok. Vůbec jsme nečekali, že by nám nájemní smlouvu neprodloužili,“ poznamenala vedoucí prodejny Pekařství Šumava. „Samozřejmě, že nás mrzí, že zde skončíme. Zvykli jsme si i my,“ dodala.

Podobně mluví také prodavačka Zuzana Kotlárová ze sousední Rodinky. Obchod s levným oblečením zde sídlí několik let. „Slyšeli jsme, že se o prázdninách budovu prodat nepodařilo. Přesto nás odtud vyhazují. Hodně nás překvapilo, že musíme do konce měsíce prostory opustit,“ zdůraznila Zuzana Kotlárová. „Je to škoda. K nám chodí denně kolem stovky zákazníků. Hodně se jich ptá, proč končíme, a kde nás najdou,“ doplnila.

Nové sídlo shání také vedoucí prodejny obuvi. Obchod stojí v jedné řadě s malými prodejnami v přízemí Skloexportu. „V televizi říkali, že se budova teď v létě neprodala. Tak jsme byli v klidu. A najednou se musíme vystěhovat. To se ani nedá popsat slovy, jaký to byl pro nás šok,“ uvedla vedoucí prodejny Obuv Věra Dubská. „My jsme zde necelé 3 roky. Zákazníci chodili, docela to šlo. Zatím vůbec nevím, kam odtud půjdeme. Sháníme prostory,“ podotkla.

Sedmipodlažní budova bývalého Skloexportu, kterou vlastní stát, pochází z roku 1932. Finanční ředitelství se ji pokouší neúspěšně prodat už několik let. Poslední dražba v létě byla už pátou v pořadí a dům se zájemcům nabízel za sníženou cenu 60 milionů korun. Podle makléřů je vyvolávací cena stále poměrně vysoká. Navíc dům údajně trpí technickými závadami.

ČTĚTE TAKÉ: