V Česku byl pokles podstatně výraznější – o 0,3 bodu na 7,7 procenta. Bez práce je v zemi 565 228 lidí. Úřady práce v Libereckém kraji evidovaly na konci měsíce 24 804 dosažitelných uchazečů o práci, v březnu jich bylo o 449 víc. V pátek o tom informoval analytik úřadu práce Petr Malkovský. Před rokem hledalo v kraji na konci dubna práci 21 909 lidí.

Uchazečů o zaměstnání v Libereckém kraji od poloviny loňského roku stále přibývalo, v dubnu se konečně tento trend obrátil. „K výraznému zlepšení došlo díky zahájení sezonních prací zejména u mužů, nadále dochází také k poklesu evidovaných absolventů," uvedl Malkovský. Zatímco na konci března jich úřady evidovaly 1358, o měsíc později jich bez práce bylo 1294.

S postupem jara se dál zvyšuje nabídka volných míst. Na konci dubna jich úřady měly 2449, o 30 víc než v březnu. „Jejich počet rostl především v okrese Česká Lípa, okres Jablonec nad Nisou naopak zaznamenal pokles nahlášených volných míst," poznamenal Malkovský. Na jedno volné místo připadá v kraji 10,5 uchazeče. Nejlepší je situace na Liberecku, kde je jedno místo pro 7,4 uchazeče, nejhůř je na tom naopak Jablonecko, kde mají jedno místo pro téměř 20 nezaměstnaných.

Nezaměstnaných ubylo v dubnu ve všech okresech Libereckého kraje. Nejvýraznější pokles zaznamenaly úřady na Semilsku, kde nezaměstnanost klesla o 0,3 bodu na 8,3 procenta. Na konci měsíce tam práci hledalo 4154 lidí, o 164 méně než v březnu. O 0,2 bodu na 9,3 procenta klesla nezaměstnanost na Českolipsku. Místní úřady evidovaly na konci dubna 6675 uchazečů o práci, v březnu jich bylo o 194 víc. I přes výrazné zlepšení trhu práce je na tom region v rámci kraje nejhůře.

O desetinu procentního bodu na 8,2 procenta klesla v dubnu nezaměstnanost na Liberecku. V evidenci úřadů bylo na konci sledovaného měsíce 9559 uchazečů, v březnu jich bylo ještě o 70 víc. Také na sousedním Jablonecku uchazečů o práci ubylo, bez práce tam bylo na konci dubna 4416 lidí, o 21 méně než v březnu. Nezaměstnanost však zůstala na březnové úrovni 7,3 procenta, přesto je v rámci kraje nejnižší.