Zákon o daních z příjmů od roku 2005 umožňuje uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě žijící s poplatníkem v domácnosti. Pro zdaňovací období roku 2010 jeho roční výše činí 11 604 korun na každé vyživované dítě (967 korun měsíčně) a 23 214 korun na každé vyživované dítě, které je držitelem průkazu ZTP/P (1 934 korun měsíčně).

Za vyživované dítě se pro daňové účely považuje nezletilé dítě do dovršení 18 let věku nebo do uzavření sňatku před touto věkovou hranicí. Vyživovaným dítětem podle daňového zákona je i osoba nejvýše do dovršení věku 26 let za podmínky, že se soustavně připravuje na budoucí povolání. Nebo se na budoucí povolání připravovat nemůže pro nemoc, úraz, nebo nemůže vykonávat samostatnou výdělečnou činnost v důsledku dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu a nepobírá vlastní invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně.

Při uplatňování daňového zvýhodnění na vyživované dítě přitom není podstatné, zda-li toto dítě má či nemá nahodilý nebo trvalý vlastní příjem z pracovněprávního vztahu, podnikání, případně jiný příjem fyzické osoby.

Při nárokování daňového zvýhodnění na vyživované dítě je dále nutné splnit podmínku soužití dítěte s poplatníkem v jedné domácnosti. Definici domácnosti vymezuje občanský zákoník v § 115.

Při posouzení společné domácnosti více osob je podstatné jejich trvalé a společné žití a společné finanční hospodaření, což nemusí vždy znamenat totožný trvalý pobyt poplatníka a vyživovaného dítěte.

Poplatník o daňové zvýhodnění sníží vypočtenou daň. Je-li nárok na daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená roční daňová povinnost, je vzniklý rozdíl tzv. daňovým bonusem. Podmínkou pro jeho uplatnění ale je, že poplatník měl ve zdaňovacím období roku 2010 úhrnný příjem (s výjimkou tzv. ostatních příjmů podle § 10 zákona o daních z příjmů) alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, za uplynulý rok je to částka 48 000 korun.