Část z nich teď velmi těžko shání práci a doufají, že se najde někdo, kdo výrobu v tiskárně obnoví. „Vrátila bych se hned, pracovních nabídek totiž tady na Frýdlantsku moc není. Do Liberce se mi nechce dojíždět, a kdyby se tiskárna zase rozjela, i když pod jiným majitelem, bylo by to skvělé,“ řekla Deníku jedna z dnes již bývalých pracovnic tiskárny.

Podobné pocity má i podle krajského předsedy Asociace samostatných odborů Milana Šubrta spousta dalších lidí. „Je to tak, lidé doufají, že zájem má jedna německá firma. Pokud by provoz opravdu obnovila, část lidí by se mohla vrátit ke své práci,“ vysvětlil Šubrt.

O osudu frýdlantské tiskárny textilu bude v příštím týdnu rozhodovat její insolvenční správce. Šance na obnovu provozu však zřejmě není příliš vysoká. Insolvenční správce má totiž na stole řadů různých nabídek. Obnovit provoz chce zatím jen německá společnost Color Textil.

„Ano, Němci chtějí obnovit výrobu, na druhé straně ale máme mnoho zájemců, kteří chtějí pouze odkoupit stroje. A my to musíme hodnotit z pohledu věřitelů, tedy co bude nejvýhodnější pro ně. Zaměstnanci dostali řádné mzdy a ve splátkách jim vyplácíme odstupné. Vůči zaměstnancům tady už nejsou žádné závazky,“ vysvětlil insolvenční správce Slezanu Jiří Hanák.

„Máme na stole hned několik nabídek, které vyhodnocujeme, a já dnes nejsem schopen říci, jak to dopadne,“ dodal Hanák s tím, že se v současné době rozjíždí také internetová aukce, kde je jedním z prvních bodů právě rozprodej strojů z frýdlantského závodu.

Případná dražba je podle Hanáka naplánovaná na 25. června, tedy již na nadcházející čtvrtek. Do té doby musí padnout rozhodnutí. „Do čtvrtka s největší pravděpodobností určíme, zda dražba strojů proběhne či nikoli,“ uzavřel insolvenční správce.

Za koncem frýdlantské pobočky Slezanu stál finanční úpadek, do něhož se společnost dostala v důsledku ekonomické krize. Kromě tištěného zboží závod nabízel také bílené a barevné tkaniny se speciálními úpravami a také slavné potištěné vlněné šátky z bývalé Textilany v Novém Městě pod Smrkem. Součástí závodu byla rovněž prodejna.