Dohromady dostane 5 projektů, které v Libereckém kraji uspěly, téměř 216 tisíc korun. ČSOB pětici ocenila částkou 150 tisíc Kč, veřejnost navíc přispěla sumou 65 859 Kč. V letošním jubilejním ročníku se totiž o přízeň přispěvatelů ucházel v každém regionu jeden projekt navíc. Z celkem přihlášených 367 projektů tak odborná porota vybrala v každém z 15 regionů 4 a pátý poslala do finále pomocí divoké karty veřejnost.

„Je skvělé, že i ve složité ekonomické situaci lidé podpořili prospěšné aktivity a vybrali mezi sebou rekordní částku! Veřejnost už tradičně poslala nejvíce peněz lidem s hendikepem, nemocným, dětem, mladým a rodinám. V poslední době také roste zájem o projekty zaměřené na životní prostředí, rozvoj regionů a ochranu zvířat. Mám velkou radost z toho, že stále držíme spolu a dohromady pomáháme tam, kde to má smysl,“ říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

O klienty se starají dobrovolníci, o ně se stará Alenka

Hospic sv. Zdislavy se stará o těžce a nevyléčitelně nemocné klienty a jejich rodiny prostřednictvím zdravotní, sociální, psychologické a duchovní podpory. Nedílnou součástí hospice je i 74 dobrovolníků, kteří však potřebují někoho, kdo se o ně postará. „To vše dělá Alenka, naše koordinátorka dobrovolníků, kteří loni odpracovali 2 795 hodin a Alenka je pro ně nepostradatelná. Díky ní se mohou věnovat klientům u lůžka, povídat si s nimi, číst jim a trávit s nimi čas,” říká Jana Matyášová z Hospice sv. Zdislavy. ČSOB na projekt přispěla 50 tisíc Kč, veřejnost vybrala 27 300 Kč.

Pomoc nejen při ochraně a rozvoji krajiny

Na druhém místě skončil projekt zapsaného spolku Čmelák - společnost přátel přírody, která chce obnovit zanedbané pozemky. Organizace získala od ČSOB 40 tisíc Kč, lidé přispěli 18 709 Kč. Třetím nejúspěšnějším uchazečem je pobočný spolek Vodní záchranné služby ČČK Jablonec na Nisou, který chce pořídit cvičný automatizovaný externí defibrilátor. Projekt dostal od ČSOB 35 tisíc Kč, veřejnost mu poslala 12 150 Kč. Čtvrtou podpořenou organizací je zapsaný ústav Centrum Protěž, který pomáhá rodinám s dětmi řešit vztahové krize. Jeho projekt získal od ČSOB 25 tisíc Kč a od veřejnosti 7700 Kč. Úspěšnou pětici doplňuje obecně prospěšná společnost Tichý svět - chráněná pracoviště, kterou veřejnost podpořila částkou 2000 Kč.

INFOBOX
- 15 regionů
- 75 podpořených projektů
- celková částka 4 872 269 Kč
- nejúspěšnější projekt v každém regionu dostal od ČSOB 50 000 Kč, další 4 si připsaly 40 000 Kč, 35 000 Kč a 25 000 Kč a 10 000 Kč
- program ČSOB pomáhá regionům podpořil za 10 let již více než 1400 projektů celkovou částkou přesahující 66 milionů Kč

Zdroj: Youtube