Šipka, ukazující cestu vzhůru, je poskládaná z malých oblázků. Logo liberecké firmy Direct Alpine, která vyrábí outdoorové oblečení, jakoby se na nedávném německém kontrakčním veletrhu ISPO naplnilo beze zbytku. Na veletrhu totiž její kolekce oblečení na příští zimu získala u odběratelů ze západní Evropy tolik zakázek, že bude muset až o třetinu zvýšit výrobu.

Novou kolekci chystali čtyři měsíce

„Nová kolekce je trochu odvážnější a barevnější, loňská se držela více zpátky v očekávání krize,“ vysvětlil Radek Nováček, šéf firmy přes vývoj a design. Novou kolekci připravoval výrobce 4 měsíce a náklady na její vývoj byly kvůli širšímu výběru barev vyšší. „Nákup materiálu jsme museli provést v množství, určeném pro budoucí výrobu,“ dodal Nováček s tím, že většině firem nyní dělají starosti rostoucí náklady na výrobu v Asii.

Má je i Direct Alpine, a to i přesto, že liberecký podnik většinu zboží vyrábí v tuzemsku. „Žádný výrobce nepřizná, že s tím má problémy, ale musí to řešit všichni. Záleží na velikosti firmy a její důležitosti pro dodavatele,“ popsal situaci v odvětví Radek Nováček.

Hospodářská krize zasáhla vloni i Direct Alpine. Tržby poklesly o 17 procent na 60 milionů korun. „Loni jsme nejvíce ztratili na českém trhu. Export nás naopak podržel, zůstal na stejné úrovni,“ popsal Ondřej Neuman, obchodní manažer firmy. „Světovým značkám se snažíme konkurovat tím, že nabízíme stejnou kvalitu, ale za o něco nižší cenu,“ dodal.

Největšími tahouny exportu je pro Direct Alpine Německo, Švýcarsko a Itálie, ale také třeba Polsko a Slovensko. Outdoorová značka Direct Alpine byla registrována v roce 1999, stejnojmenná společnost s ručením omezeným byla založena v roce 2005. Jedná se o společnost s čistě českou účastí se sídlem v Liberci. Firma má 14 zaměstnanců (mimo výrobu). V roce 2009 dosáhla obratu ve výši 72 milionů korun. Vedení Direct Alpine se podílí na vývoji a zkoušení nových výrobků. Spolupracuje s Fakultou textilní Technické univerzity v Liberci na poli testování odolnosti a vlastností materiálů a výzkumu studentů v rámci jejich diplomových prací.