Liberecká společnost Elmarco totiž dokončila projekt výstavby výzkumného a vývojového centra nanovláken podpořeného Ministerstvem průmyslu a obchodu. „Elmarco získalo 75 milionů korun z programu Potenciál, součásti evropského Operačního programu Podnikání a inovace, který podporuje právě výstavbu moderního zázemí pro komerční výzkum a vývoj,“ upřesňuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

„Společnost se navíc zařadila k vůbec prvním úspěšným žadatelům o dotace z programu Potenciál. Kromě toho získala v rámci OPPI dalších více než 33 milionů z programu Inovace“ upřesňuje Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest, která má v rámci Ministerstva průmyslu a obchodu evropské dotace na starosti.

NanospiderTM umožňuje průmyslovou výrobu netkaných textilií tvořených vlákny o průměru 200 až 500 nanometrů. Využití těchto materiálů je velmi široké. Mohou se používat k filtraci, ve zdravotnictví, stavebnictví, v automobilovém průmyslu, v kosmetice i mnoha dalších oborech.

„V čerstvě otevřených laboratořích bude pokračovat další vývoj. Projekt umožnil významné navýšení kapacity a urychlil a zpřesnil náš výzkum. Díky tomu bude možné výsledky výzkumu rychleji převádět do běžného života,“ vysvětluje Ondřej Veselovský, finanční ředitel společnosti Elmarco.