Výstav pivovaru přitom klesá už třetí rok po sobě. V roce 2010 tam uvařili 154 000 hektolitrů, loni něco přes 100 000. Důvodem poklesu je změna strategie. Pivovar přestal vyrábět extrémně levné pivo pro německé řetězce, protože se to při současné ceně eura nevyplatí. Řekl to ředitel pivovaru Petr Hostaš.

Pivo se ve Vratislavicích vaří už 140 let, v roce 1998 to už ale vypadalo, že tato tradice definitivně skončí. Tehdejší vlastník, společnost Pražské Pivovary, totiž ve Vratislavicích zastavil výrobu.

Když o dva roky později nový vlastník, firma Hols, výrobu znovu spouštěla, nikdo příliš v budoucnost pivovaru nevěřil. Dnes má Konrad v regionu stabilní odbyt, i když se zde musí vyrovnávat s konkurencí podstatně silnějšího Pivovaru Svijany.

Konrad ale polovinu produkce vyváží a vedle tradičních piv nabízí stále více i speciály. Novinkou je Chytrón lehké pivo s citronovou příchutí, které na letošních slavnostech v Českých Budějovicích získalo ve své kategorii zlatou medaili.

Vratislavický pivovar má ale se speciály velké zkušenosti. „Už několik let nabízíme například Červeného krále, což je speciální červená dvanáctka obarvená tajnou směsí bylin," řekl Hostaš. Loni podle něj pivovar nabídl konzumentům Svatopavelské pivo, které bylo vytvořeno na základě historické receptury, zjištěné spolu se Severočeským muzeem v Liberci. Kvality šestnáctistupňového ležáku letos také ocenili na slavnostech v Českých Budějovicích, získal mezi speciály zlatou medaili.

Rozšířením sortimentu o speciály se podle Hostaše snaží pivovar vyjít vstříc zákazníkům. Na technologii nutnou k výrobě extra hořkých nebo naopak sladkých speciálních piv získala loni firma dotace z evropských fondů.

Do modernizace výroby, nové výrobní linky i rozšíření ležáckých sklepů investoval pivovar 30 milionů korun, polovinu zaplatil Operační program podnikání a inovace. Zejména sladká ochucená piva zkouší v Česku stále více pivovarů. V Libereckém kraji začal už předloni Pivovar Rohozec nabízet pivo malinové.

Konkurenční Pivovar Svijany na trh dodává přes 500 000 hektolitrů piva ročně. Výrobu stále zvyšuje i jeho dceřiná firma Pivovar Rohozec v Turnově.