Vyplývá to z průzkumu projektu Město pro byznys. Renomovaná agentura Factum Invenio zpovídala v rámci projektu čtyři stovky podnikatelů Libereckého kraje a došla k závěru, že ekonomická recese přináší kromě negativních zkušeností i dobré zprávy.

Například o 7 procent méně podnikatelů než loni se domnívá, že podniká v silném konkurenčním prostředí. „Je vidět, že recese se projevila i v lokálních podmínkách poklesem aktivity podnikatelů. To je samozřejmě příležitostí pro firmy, které mají co nabídnout,“ vysvětlil Michal Kaderka ze společnosti Bison & Rose, která projekt Město pro byznys pořádá.

Je to jednoduché. Firmám, které mají kvalitní výrobky či služby, a ve vyhroceném konkurenčním boji tedy vítězí, se logicky vede ještě lépe než dřív. Spousta firem totiž kvůli neschopnosti konkurovat z boje utíká. Více podnikatelů si také pochvaluje nabídku pracovních sil. O celých 17 procent jich je s nabídkou spokojenější než v předchozím roce.

Výrazný nárůst spokojenosti je v hodnocení dostupnosti pracovních sil podle Michala Kaderky zcela pochopitelný. „Ještě vloni byl pro řadu firem nedostatek lidí a zvyšující se mzdy překážkou k rozvoji, letos se objevují mezi nezaměstnanými i zkušení a kvalifikovaní, kteří jsou ochotni za získání práce slevit z výše mezd a benefitů. A stávající zaměstnanci nejistotu vnímají, proto pracují lépe a méně si stěžují,“ poznamenal ke statistice Kaderka.

Podnikatelé jsou také spokojenější se spoluprací s Úřadem práce. To je logickým důsledkem zvýšeného počtu nezaměstnaných. Spolupráci nyní v Libereckém kraji hodnotí pozitivně o 6 procent podnikatelů více než vloni, tedy něco málo přes osmačtyřicet procent dotázaných.

Podle Kaderky je to tím, že krize otočila způsob komunikace mezi firmami a úřady práce. „Když v době růstu chtěly firmy po úřadech práce nové zaměstnance, byli jim často posíláni lidé, kteří byli dlouhodobě nezaměstnaní, nebo jejich motivace pracovat byla nízká. Nyní je situace opačná, jsou to úřady práce, které se snaží najít uplatnění pro čerstvě propuštěné pracovníky, kteří pracovat chtějí,“ objasnil tento názorový posun Michal Kaderka.