Ty mají velké množství zakázek, proto chtějí ve svátek vyrábět a volno přesunout na jiný den. V tomto případě na pátek, jelikož volný den uprostřed týdne je pro každou firmu finančně nevýhodný.
„Je to zvláštní, trochu si říkáme, jestli nám příště kvůli zakázkám nebudou chtít posunout vánoce nebo velikonoce,“ říká šestadvacetiletý Petr. Jméno svého zaměstnavatele z pochopitelných důvodů nechce jmenovat.
Nad praktikami firem před středečním státním svátkem nevěřícně kroutí hlavou odboráři. Zaměstnavatelé totiž v tomto případě odmítají respektovat zákon o státních svátcích.
„Kvůli svým ekonomickým zájmům chtějí vlastně zlikvidovat státní svátek, který je ze zákona dnem pracovního klidu. Je to neuvěřitelné a myslím si, že ve vyspělejších evropských zemích se tohle stát nemůže,“ klepe si na čelo předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt. To samé už nyní firmy chystají na 17. listopad, který letos vychází na úterý. „Pokud by se to stalo pravidlem, bylo by to tak každý rok a svátek by vlastně přestal být svátkem,“ pokračuje odborový předák.
Většině firem přesun svátku neprojde, protože k němu ze zákona potřebuje právě souhlas odborové organizace. Navíc práci ve svátek nemůže firma lidem nařídit. „Může se s každým jedním zaměstnancem dohodnout o práci ve svátek nebo o přesunu svátku. Tahle varianta je možná, i když je taky tak trochu na hraně zákona,“ vysvětluje Šubrt.
Jenže je dohoda a dohoda. Firmy si totiž dohodu často vynucují podivným nátlakem. Stačí zaměstnanci naznačit, že pokud se ve svátek nebude pracovat, firma přijde o důležitou zakázku a bude hrozit propouštění. „Lidé mají strach o práci a tak si svému šéfovi nedovolí říct ne. Jde o skrytou formu vydírání,“ podotýká Milan Šubrt.