Areál, který vyrostl v liberecké severní průmyslové zóně, je jediným svého druhu na světě. „Úkolem centra je pokračovat ve vývoji nanovlákenných materiálů a rozšířit možnosti aplikací naší patentované technologie NanospiderTM, která umí, a to jako jediná na světě, průmyslově vyrábět nanovlákna. Půjde tedy o základnu pro rozšíření těchto technologií třetího tisíciletí,“ uvedl generální ředitel firmy Elmarco Ivan Konečný.

Vybudování unikátního centra stálo téměř 190 milionů korun, z nichž více než třetinu poskytly strukturální fondy Evropské unie, konkrétně Operační program Průmysl a inovace. Součástí nového pracoviště jsou zejména špičkové laboratoře, které poslouží k dalšímu vývoji nanotechnologií.

Nanobyznys se zatím rozjíždí pomaleji, než by si firma Elmarco představovala. Podle odborníků však mají nanomateriály obrovskou perspektivu. „Ještě nedávno jsme ani netušili, kde je jejich využití. Jedno z prvních bylo v medicíně, například náplasti vhodné na krytí ran s léčebnými účinky a bariérou proti infekci. Rýsují se ale další aplikace v řadě dalších odvětví, včetně automobilového a stavebního průmyslu, kde jsou vítané zejména zvukoabsorpční vlastnosti nanomateriálů,“ vysvětlil duchovní otec nanovlákna, profesor Oldřich Jirsák z Technické univerzity v Liberci.

Právě s libereckou univerzitou, která z prodejů strojů na výrobu nanovláken dostává procenta, Elmarco řadu let úzce spolupracuje. Právě ve spolupráci s univerzitou se proto vývojáři Elmarca snaží vymyslet co nejvíce způsobů, jak nanovlákna prakticky využít.

Podle generálního ředitele společnosti Ivana Konečného je nové liberecké centrum připraveno a otevřeno také pro spolupráci s komerční sférou, se kterou má firma uzavřeny dohody o společném vývoji a produkci.

„Jde například o smlouvy se světoznámým výrobcem filtračních systémů Cummins Filtration Inc., s izraelskou firmou Avgol Nonwoven Industries, což je špička v oblasti netkaných textilií, či nejnověji s americkou firmou HemCon Medical Technologies Inc., globální společností vyrábějící medicinální produkty, jako jsou obvazy a život zachraňující materiály pro stavění krvácení, bandážování a antibakteriální ochranu ran,“ vyjmenoval Konečný.