V těchto dnech totiž podepsala smlouvu o spolupráci s výzkumným a superpočítačovým centrem, které v Ostravě společnými silami budují univerzity Moravskoslezského kraje a Ústav geoniky Akademie věd ČR.

Deník o tom informovala mluvčí společnosti Elmarco Eva Kijonková s tím, že spolupráce mezi oběma partnery by se měla rozběhnout prakticky ihned po vzniku centra, které by mělo být definitivně dokončeno v průběhu let 2010 až 2015.

Mimořádný přínos pro svůj další výzkum si přitom společnost Elmarco slibuje především od té části centra, která se bude věnovat modelování v oblasti zvlákňování polymerů a nanomedicíny.

„Je to jedna z oblastí, se kterou spojujeme naši strategii. Možné spojení nanovláken a nanočástic přináší další možnosti v medicíně. Superpočítání umožňuje výzkum a vývoj v této oblasti výrazně urychlit. To co nyní trvá dny až týdny, bude trvat hodiny. To, že se takové centrum připravuje a že jej budeme moci využít, je pro nás velmi dobrou zprávou,“ řekl Deníku jednatel a spolumajitel společnosti Elmarco Ladislav Mareš.

Národní centrum excelentního výzkumu v oblasti informačních technologií bude jedním z nejmodernějších na světě a zařadí se do evropské sítě superpočítačových center, která počítají, modelují a řídí celou řadu úloh z oblasti zajištění bezpečnosti a zdraví obyvatelstva, návrhů algoritmů pro průmysl i vývoje nových léčiv.

Centrum umožní posílit koncentraci celé řady vědních oborů kolem informačních technologií a zajistit tak rozvoj řady oborů.

Superpočítač, který bude nedílnou součástí centra od roku 2013, se navíc propojí do evropské sítě a zvýší tak možnosti využití celého superpočítačového systému v Evropské unii. Průmyslovým podnikům přitom bude sloužit například pro optimalizace konstrukcí a materiálů či právě pro rozvoj nanotechnologií.