V Liberci například skončila k 31. prosinci deregulace nájemného. I když město nájemné ve svých bytech zvyšovat nebude, řada soukromých vlastníků už nájemníkům návrhy nových smluv poslala.

„V některých případech jde o zvýšení nájmu až na dvojnásobek, chtějí i více než 100 korun za metr čtvereční. Radíme lidem, aby nic nepodepisovali, ať rozhodne soud," uvedl Zdenek Sopůšek z libereckého Sdružení na ochranu nájemníků.

Vodné a teplo

Víc zaplatí Liberečané také za vodu. Severočeská vodárenská už informovala o zdražení vody o 4,31 Kč za krychlový metr. Například u čtyřčlenné rodiny to může znamenat zhruba 500 korun za vodu ročně navíc. Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) zdraží příští rok vodné a stočné o 4,34 procenta na 77,14 korun za krychlový metr

Centrálně dodávané teplo v Liberci letos zdražovat nebude. Domácnosti napojené na libereckou teplárnu budou platit 752 korun za gigajoule jako loni.

Doprava

V Liberci a Jablonci ale zdraží od Nového roku městská doprava. Papírová i elektronická jízdenka bude dražší o dvě koruny. O deset až patnáct procent půjde nahoru cena předplatních kuponů. Víc zaplatí za cestování po regionu i senioři nad 70 let. Vlaky, autobusy a tramvajemi mohou sice stejně jako letos jezdit dál zadarmo, podmínkou je ale seniorpas, který přijde na 200 korun. Letos stál stokorunu.

Daně a odpad

V menších městech porostou také ceny za odpad nebo daň z nemovitosti. O zvýšení daně letos rozhodli v Chrastavě, v Hrádku nad Nisou se naopak daň vrátí na původní úroveň. O 100 korun na hlavu se tam ovšem zvedne cena odvozu za odpad. Dosud lidé platili 500 korun, v letošním roce už to bude 600 korun.