Zlepšení finanční situace firmy by měl zajistit vstup kanadské společnosti Magna, jednoho z největších světových výrobců automobilových součástek. Cadence kvůli ekonomické krizi na konci minulého roku propustila pět stovek lidí.

Firma si od nového majitele slibuje především stabilitu a další rozvoj, zaměstnanci zase doufají, že se díky změně nebudou muset bát dalšího propouštění. „Je to samozřejmě velmi dobrá zpráva. Konečně máme jistotu, že přibudou další zakázky, které se v současné době bez silného vlastníka v pozadí velmi špatně získávají. Problémy ekonomické krize na nás dopadají velkou silou, ale s velkou společností v zádech se nám tomu bude čelit lépe,“ řekl Deníku předseda odborů firmy Cadence Innovation Petr Mendl.

Firma ve svých čtyřech závodech - v Liberci, Libáni, Nymburce a v Maďarsku – propustila už na podzim kolem pěti set zaměstnanců, z velké části se však jednalo o lidi z pracovních agentur. Podle Mendla i přes změnu majitele vedení firmy nedávno oznámilo, že další propouštění bude nevyhnutelné. „Vedení nám oznámilo, že vzhledem k nižší produkci v letošním roce by mělo odejít ještě asi sto lidí. Ale určitě to nebudou lidé, kteří přímo zajišťují výrobu, protože tam už k redukci došlo,“ vysvětlil Mendl.

Společnost Cadence Innovation, která vyrábí například nárazníky či dveřní výplně, se nijak netají faktem, že jí ekonomická krize dostává do značných problémů. V současné době firma kvůli nedostatku zakázek vyrábí v týdnu pouze tři a půl dne ve dvanáctihodinových směnách.

Současný systém podle Petra Mendla podstatným způsobem šetří výrobní a režijní náklady. „Také pro lidi je to výhodnější. Na rozdíl od systému, ve kterém by pracovali čtyři dny v týdnu po osmi hodinách, se jim takhle nezmenšuje příjem,“ podotkl Petr Mendl s tím, že firma se musela přizpůsobit podmínkám odběratelů, kteří včetně mladoboleslavské Škodovky výrobu také omezili.

Liberecká společnost hledala nového vlastníka dlouhých čtrnáct měsíců, kvůli čemuž přišla o několik důležitých zakázek. Podle kuloárních informací měl jeden z největších zaměstnavatelů v kraji namále. „Ano, mluvilo se o tom, že pokud by nedošlo v nejbližším čase ke změně, tak by firma Cadence nedopadla dobře,“ řekl Deníku krajský předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Velká kanadská společnost Magna International je již třetím vlastníkem liberecké firmy od Sametové revoluce. Hned po první privatizaci v roce 1991 vlastnili tehdejší Plastimat Němci, kteří ho v roce 1996 přejmenovali na Peguform Bohemia. V roce 1999 firmu koupili Američané, kteří ji nejprve zařadili do skupiny Venture a od roku 2005 pak do skupiny Cadence. Americký vlastník se však dostal do finančních potíží, které vyvrcholily konkurzem. Kanadská společnost Magna International zaměstnává téměř 80 tisíc lidé po celém světě a v Česku má doposud tři závody.