Takové jsou důvody zvýšení ceny vodného a stočného, které na rok 2008 ohlásila Severočeská vodárenská společnost. Zdražení vody o 5,4 procenta platí shodně jak pro Liberecký, tak i pro Ústecký kraj.

K tomu se na 9 procent z dosavadních pěti zvyšuje daň z přidané hodnoty. Lidé v severních Čechách tedy nakonec v součtu zaplatí za pitnou vodu o 9,4 procenta víc, než tento rok. Kubík pitné vody je přijde i s DPH na 32,22 korun.

Spotřeba je na severu vysoká

„Akcionáři si před několika lety na valné hromadě odsouhlasili, že ročně může cena vody vzrůst maximálně o 10 procent,“ uvedl generální ředitel společnosti Miroslav Harciník. „Proto v roce 2005 stoupla cena vody o 10,2 procent, o rok později o 8,5 procent a v roce 2007 o 4,9 procent,“ dodal.

Vodárenská společnost počítá s tím, že lidé začnou s vodou ještě více šetřit, a že spotřeba opět poklesne.
Společnost nyní vyrábí 60 milionů kubíků pitné vody ročně, pro příští rok počítá jen s 59,5 miliony kubíků.

Tempo poklesu spotřeby se ostatně v posledních letech zpomaluje, podle odhadů vodárenské společnosti se jednou musí zastavit.

„Průměrně v obou krajích spotřebuje jeden člověk za jeden den 103 litrů vody. Což je docela hodně, protože v republice jsou kraje, kde mají spotřebu jen 80 litrů na osobu a den,“ zdůraznil ředitel Harciník. Spotřeba vody plynule klesá od 90. let. Podle ředitele Harciníka však nižší spotřeba nevyvolává zvyšování její ceny. Za zdražováním vody stojí také plánované investice SVS.