Druhým nejnavštěvovanějším regionem tuzemskými rekreanty je pak v zimě Liberecký kraj. Vyplývá to z průzkumu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

„Do Královéhradeckého kraje míří v zimě 24 procent tuzemských rekreantů a do Libereckého 17 procent. Také Liberecký kraj láká návštěvníky především Krkonošemi, a potom i Jizerskými horami,“ vysvětlil člen prezídia asociace cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Češi letos utratí za tuzemské zimní pobyty přibližně 3,4 miliardy korun. Přitom takřka polovina tuzemských rekreantů vyráží na zimní dovolenou nejčastěji v únoru, mimo jiné i proto, že v tomto měsíci mívají děti školní prázdniny. Na jedné zimní dovolené stráví lidé v průměru 6 nocí.

Většina turistů přijede lyžovat

Většina tuzemských turistů vyjíždí na zimní dovolenou kvůli zimním sportům. Podle asociace cestovních kanceláří tento důvod zimní dovolené uvedlo až 70 procent rekreantů. Jen zhruba 19 procent si vybírá v zimě dovolenou kvůli návštěvě příbuzných a známých.

„Manžel pochází z Harrachova, máme tam po rodičích chalupu. Jezdíme tam s dětmi lyžovat i několikrát za zimu. Neumím si zimní dovolenou nebo jarní prázdniny bez Harrachova představit, jen mi vadí, že zde není vyřešené parkování. Nemáme kde parkovat, jedině že bychom za parkování platili, ale to by se nám pobyt na chalupě hodně prodražil,“ přiznala Štěpánka Karlíková z Prahy.

Čeští turisté si z více než 80 procent organizují tuzemský zimní pobyt individuálně. Průměrně utratí za jednu zimní dovolenou zhruba 3 800 korun.

„Češi tak letos utratí za tuzemské zimní pobyty přibližně 3,4 miliardy,“ doplnil Tomio Okamura. „Jen pro srovnání – pokud v zimě vyjedou na dovolenou Češi do zahraničí, tráví tam podle statistik asi o jeden a půl dne delší dobu. Za zimní dovolenou v cizině také dají pochopitelně více peněz. Průměrně je to asi o deset tisíc víc než za dovolenou v tuzemsku,“ doplnil.

Nejčastěji se při zimní tuzemské dovolené ubytovávají Češi u příbuzných a známých a k přepravě využívají především vlastní automobil.

Méně často volí tuzemští návštěvníci k přenocování penziony nebo zařízení hotelového typu.