„My zvedneme ceny pohřbů jen o inflaci, což je 3,5 procenta. Jenomže pozůstalí díky vládě, která zrušila pohřebné a zvedla DPH, zaplatí bez našeho přičinění o 32,5 procenta vyšší cenu než dosud,“ zdůraznil Ladislav Kopal, šéf pohřební služby v Jablonci nad Nisou a Likremu v Liberci.

Cenu zřejmě upraví také šéf tanvaldské rodinné firmy M&M Josef Matura.

„Radši ani nepočítám, jak nám stoupnou náklady. Zdraží se i pohonné hmoty, tedy i přeprava zesnulých,“ řekl Josef Matura. „Budeme muset zdražit, ale o kolik, to ještě nevíme,“ dodal.

Ročně se v republice uskuteční zhruba 110 tisíc pohřbů. Nevyplácením pohřebného stát ušetří přes půl miliardy.

„Pohřebné měli nechat. Nepřipadá mi fér vydělávat zrovna na pohřebném,“ podotkl Josef Matura. Se zrušením pohřebného nesouhlasí ani Ladislav Kopal. „Někdo státu odvádí čtyřicet let zdravotní a sociální pojištění, platí si celý život na důchod, takže když umře hned po šedesátce, stát i tak ušetří minimálně kolem sto tisíc ročně, když mu nebude muset vyplácet důchod. Ale dát přitom pozůstalým 5 tisíc pohřebného připadá vládě moc. Je to svinstvo,“ uzavřel Ladislav Kopal.

Stoupne zřejmě počet levných pohřbů bez obřadu a mezi pozůstalými přibyde těch, kteří si urnu s ostatky v pohřební službě nevyzvednou, aby za ni nemuseli platit.