Ve stotisícovém Liberci, kde se cena tepla neměnila už dva roky, se ale očekává zvýšení cen téměř o pětinu.

Důvodem zdražení bude podle firem očekávané zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent, ekologická daň, a především zdražení plynu, které se má podle odhadů pohybovat kolem deseti procent. Nejmarkantnější nárůst cen čeká zřejmě Liberec, kde už dva roky platí domácnosti kolem 530 korun za gigajoule.

V Liberci podraží teplo o 19 procent

Přestože společnost Teplárna Liberec bude o cenách jednat až na konci listopadu, už nyní se hovoří o možném zdražení až o 19 procent. Cena za gigajoule by tak mohla vzrůst na 630 korun.

Pro průměrnou domácnost, která letos za teplo zaplatila kolem 26 000 korun, by to pak znamenalo zaplatit dalších 5000 korun ročně navíc.

Liberecká teplárna už začala jednat s odběrateli o zavedení dvousložkové ceny.

„Nelíbí se nám to, protože tím výrobce tepla přenáší většinu rizik, spojených s růstem cen i výkyvy počasí, na odběratele,“ řekl ředitel Stavebního bytového družstva Sever Petr Černý. „Od našich členů se zřejmě zvýší tlak na odpojení od teplárny. Tam, kde to půjde, budou chtít vlastní plynové kotelny,“ dodal.

Dvousložkovou cenu zavedla od května letošního roku Jablonecká teplárenská a realitní společnost, která zásobuje teplem podstatnou část Jablonce nad Nisou. Cena je rozdělena na pevnou složku, která zahrnuje především fixní náklady a pohyblivou část závislou na množství odebraného tepla. V letošním roce se cena měla pohybovat kolem 530 korun za gigajoule, podobně jako v Liberci. Jak se příští rok zvýší, není podle ředitele Tomáše Balcara zatím jasné. Očekává nárůst o deset až 15 procent.

Podobně odhadl zvýšení cen ředitel Českolipské teplárenské společnosti Ivan Urban. Průměrná českolipská domácnost, která letos za topení dala 25 500 korun, si bude muset v příštím roce připlatit kolem 2500 až 3800 korun.