„Ceny zůstávají stejné jako vloni,“ potvrdila Helena Čeřovská, mluvčí společnosti Snowhill, která v Libereckém kraji provozuje kromě Ještědu také lyžařské areály v Kamenci u Jablonce nad Jizerou, v Kozinci u Jilemnice, Šachty ve Vysokém nad Jizerou a v Herlíkovicích v Krkonoších.

Zdražovat nebude podle ředitele Pavla Bažanta ani společnost Ski Bižu Sport z Jablonce nad Nisou, která v Jizerských horách spravuje Tanvaldský Špičák, areál v Bedřichově, Severák a Parlament v Desné.

Ceny jednodenních permanentek se ve střediscích Snowhillu pohybují od 230 do 330 korun pro dospělé a od 160 do 220 korun pro děti. V Jizerských horách bude stát v hlavní sezoně permanentka od 390 do 510 korun pro dospělé a od 270 do 390 pro děti.

Mohou se těšit i na snowtubing

Pro nadcházející zimu se společnosti vybavily větším počtem sněhových děl. Nicméně všichni věří, že letošní počasí k nim bude přívětivější než vloni. „Doufáme, že tak teplá zima, jako byla vloni, se letos opakovat nebude. Když nám bude počasí přát, pustíme vleky už koncem listopadu. Oficiálně chceme sezonu odstartovat v polovině prosince,“ uvedl šéf areálu na Severáku Štěpán Juřík. „Vše záleží na počasí,“ dodal.

Lyžaře čeká na Severáku modernější odbavovací systém, založený na čipových kartách. „Odbavování bude rychlejší,“ zdůraznil Štěpán Juřík.

Další novinkou bude takzvané bodové jízdné. Lyžař si koupí určitý počet bodů, ale může si vybrat, ve kterém areálu Ski Bižu Sport body projezdí. Kopce přitom může střídat, jak se mu zachce.

Jednou z novinek pro lyžaře, kterou připravila společnost Snowhill v Šachtách, bude takzvaný snowtubing. Jde o jízdu na speciálně upravených a vyztužených pneumatikách v dráze přes překážky.

„Šachty jsou zaměřené na rodiny s dětmi. Vedle lyžařské školy a školky máme v nabídce pro návštěvníky také třeba dětské sněžné skútry a snowpark,“ prozradila mluvčí Snowhillu Helena Čeřovská.

Loňská teplá zima přilákala do Jizerských hor zhruba 60 až 70 procent obvyklého počtu lyžařů. Krkonoše na tom byly obdobně. Přesnou ztrátu vlekaři ale vyčíslenou nemají.