Už teď ovšem podle vyjádření Petra Čecha, ředitele franschisingu, Mexx Reality jedná o možnosti otevřít pobočky v dalších krajských městech.

Malé regionální realitní kanceláře v Libereckém kraji mohou ovšem podobné obří společnosti s velkým majetkem ohrozit.

Velké celorepublikové realitní společnosti mají totiž finanční zázemí na to, aby vykupovaly nemovitosti a pozemky ve velkém, a přitom je hned neprodaly.

Pozemky a nemovitosti mohou několik let držet ve svém vlastnictví, třeba je i pronajímat, a k prodeji je nabídnou až za nějaký čas.

Velké společnosti diktují ceny

Tím, že podobné obří realitky skoupí značnou část realit, určují si později při prodeji samy jejich cenu, a tak vlastně diktují ceny celému trhu podobně, jako když hypermarkety ovlivňují ceny základních potravin.

„V Libereckém kraji nyní působí zhruba stovka realitních kanceláří. Velká část z nich jsou malé společnosti, které vznikly v regionu a mají jen třeba dvě pobočky. Ty samozřejmě nemají peníze na to, aby skupovaly reality ve velkém, držely je, a tak si vytvářely vlastní nemovitostní fond,“ řekla spolumajitelka jedné z menších realitních kanceláří na Liberecku, která si přála zůstat v anonymitě, ale redakce její jméno zná.

„Na druhé straně je pravda, že trh je potřeba trochu pročistit, aby zde zůstaly jen realitky, které mají dobrou pověst a u nichž se klient nemusí bát, že by přišel o své peníze,“ dodala.

O Liberecko se začaly v současné době zajímat i ostatní velké tuzemské realitní společnosti.

Podle Jana Kubánka, ředitele liberecké kanceláře Mexx Reality, to je způsobeno atraktivností libereckého regionu, dobrým dopravním spojením s hlavním městem, a také poměrně strmým růstem cen realit v regionu.

„Dva měsíce po otevření pobočky jsme se dostali na druhé místo v rámci regionu v počtu nabídek nemovitostí,“ upřesnil za libereckou pobočku Mexx Reality Jan Kubánek.

Pro klienty zavedla společnost bezplatnou telefonní linku, a k tomu jim nabízí právní či hypoteční servis nebo také komunikaci s katastrálním úřadem.