Nezaměstnaných začalo plynule ubývat už na jaře. A tento trend se dosud nezastavil. Lidí bez práce je v Libereckém kraji nyní o celé procento méně než ve stejném měsíci v loňském roce.

Pokles překonal očekávání

Podle analytika Úřadu práce v Liberci Ladislava Dvořáka zářijový pokles nezaměstnanosti překonal všechna očekávání.
„K poklesu došlo i přesto, že se na úřadech práce zaevidovalo celkem 286 nových absolventů škol. Na druhé straně ale z evidence odešli se začátkem školního roku učitelé, a pak se také do práce vrátily maminky, které trávily prázdniny jako nezaměstnané doma se svými dětmi,“ vysvětlil Ladislav Dvořák.

O celou polovinu procenta ubylo v porovnání s předchozím měsícem nezaměstnaných žen. Těch nyní evidují úřady práce 8,0 procent, zatímco mužů bez práce zůstalo stejně jako v srpnu – 4,9 procenta.

„Hlavním důvodem pokračujícího poklesu uchazečů o práci je dobrá ekonomická atmosféra s opět rekordním počtem nabízených volných míst,“ poznamenal Ladislav Dvořák. „Volných míst bylo v Libereckém kraji ke konci září 5 177, což je nejvyšší číslo za dobu existence Libereckého kraje,“ doplnil.

Lidí bez práce je nejmíň v Jablonci

Nejnižší nezaměstnanost měl v Libereckém kraji ke konci září okres Jablonec nad Nisou. Zde bylo přesně 5,7 procent lidí bez práce.

Naopak nejvyšší nezaměstnanost má v kraji Českolipsko, kde úředníci napočítali 6,8 procent lidí bez práce, tedy o bezmála jedno procento více než na Jablonecku.

Na Semilsku je v současné době 6,0 procent nezaměstnaných a na Liberecku činí aktuální nezaměstnanost 6,2 procenta.

„Počet nezaměstnaných absolventů škol se zvýšil ze 744 uchazečů v předchozím měsíci na 1 030. Před rokem jsme evidovali 1 278 absolventů,“ dodal analytik Dvořák.