Porota klade důraz na tradici

„Odborná porota při vybírání vítězné firmy a živnostníka kladla důraz na tradici a na to, co daná firma a živnostník přinášejí regionu. Důležitým měřítkem při posuzování je i to, jak pomáhají rozvoji regionu a zda přinášejí nějaké nové technologie,“ prozradila ředitelka Krajské hospodářské komory Eva Březíková. „František Halama zvítězil s velkým přehledem nad svými soupeři také proto, že sklářství patří k tradičnímu odvětví Libereckého kraje,“ dodala.

Druhé místo v klání firem obsadila firma Ikos Liberec, která se zabývá vývojem, výrobou a dodávkami identifikačních systémů na bázi čárových kódů.

Třetí místo vybojovala firma Provys CZ z Jablonce nad Nisou, dodávky výrobků a služeb v oboru průmyslové automatizace, výroba jednoúčelových strojů a automatizovaných linek.

Zájem firem o soutěž roste

Druhá příčka v krajském kole živnostníků patří Oldřichu Dlouhému EXACTEC - Liberec, který vede konstrukční kancelář, zabývající se systémy a stavebnicovými komponenty pro automatizaci výroby.

Třetí místo přisoudili porotci Josefu Lankovi, Autoslužby Liberec, který vybudoval restauraci s rozhlednou na Rašovce na Ještědském hřebeni.

„Zájem o soutěž se v porovnání s minulým rokem zvýšil. Přihlásilo se 2237 účastníků, což je o 205 více než loni. Z Libereckého kraje soupeřilo o titul Firma roku a Živnostník roku celkem 129 podniků a živnostníků,“ řekla Lenka Vrátná z agentury Bison & Rose, která je spolupořadatelem soutěže. Vyhlašovatelem soutěží jsou Hospodářské noviny.

Rozhoduje také hospodaření

Vítězové krajského klání postupují do celostátního kola. Celorepublikové finále proběhne 15. listopadu 2007 ve Slovanském domě v Praze.

O absolutním vítězi v kategorii firem rozhodne porota, živnostníka vybere veřejnost pomocí SMS hlasování.

Posláním soutěží je podpora podnikání a podnikatelů v tuzemsku a jejich zviditelnění.

„Soutěž je otevřena malým a středním firmám a všem živnostníkům v České republice. Její jedinečnost spočívá v tom, že se snaží dosáhnout objektivity hodnocení finančních ukazatelů firem, a tak vytváří zcela ojedinělé vzájemné porovnání účastníků v jednotlivých regionech,“ uvedl Petr Šimůnek, šéfredaktor Hospodářských novin.

Podmínkou přihlášení do soutěže PX Firma roku 2007 bylo poskytnutí finančních údajů společnosti za období let 2005 a 2006.

Při výběru vítězů rozhodovala především rentabilita, likvidita, zadluženost, ziskovost a produktivita .jednotlivých firem.

Vloni v krajském kole zvítězili Jakub Mach, majitel českolipského Internetstudia, a firma LTA, také z České Lípy. Ta vyrábí součástky do dřevoobráběcích strojů.