Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo návrh, podle něhož mohou být majitelé firem za práci na černo dokonce odsouzení k podmínečnému trestu odnětí svobody.
Pokud návrh projde, bude nelegální zaměstnávání pracovníků kvalifikováno jako trestný čin.

„Jde zatím jen o návrh ministra Nečase, na kterém musí zapracovat ještě ministerstvo spravedlnosti. Těžko říci, jak dlouho bude trvat, než se z návrhu stane novela zákona a kdy jej dostanou ke schválení poslanci,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva práce Marie Zlatohlávková.

Práce na černo v čele prohřešků

Podle analytika Úřadu práce v Liberci Ladislava Dvořáka je nejčastějším prohřeškem firem v Libereckém kraji, na něž kontroloři úřadů práce narazí, právě nelegální zaměstnávání lidí.

„Ve statistikách nálezů našeho kontrolního oddělení skutečně dominuje práce na černo. Ročně firmám v kraji rozdáme pokuty za statisíce korun,“ řekl Ladislav Dvořák.

Podle odhadů ministerstva práce je v republice nelegálně zaměstnáváno 150 až 200 tisíc lidí. Většinu z nich tvoří ti, kteří pobírají od státu sociální dávky. Vydělají na tom jak oni, tak i zaměstnavatelé, kteří za mrtvé duše neodvádějí státu sociální a zdravotní pojištění.

Zhruba deset procent nelegálně zaměstnávaných lidí tvoří cizinci, často bez povolení k pobytu. Ti pracují hlavně na stavbách.

Nelegální práce snižuje mzdy

Podle krajského šéfa Asociace samostatných odborů Milana Šubrta na nynější stav doplácejí legální zaměstnanci. Když si firma může na stejnou práci najmout za méně peněz Ukrajince, nemá důvod slušně platit stálé zaměstnance.

„Jde o porušení zákona, na němž vydělávají i mafie, které dělníky firmám dovážejí. Určitě by práce na černo ubylo, kdyby za ni hrozily tvrdší postihy. Také by se snížila nezaměstnanost,“ zdůraznil Milan Šubrt. „U nás se děje běžně, že na stavbách pracuje třicet Ukrajinců, ale legálně jen deset,“ dodal.