V Liberci se se začátkem školního roku a nástupem chladného a deštivého počasí uzavřela obě koupaliště, jak Sluníčko ve Vratislavicích nad Nisou, tak i Vápenka v Liberci – Hanychově.

Na Českolipsku ukončilo provoz koupaliště v Nedamově a zavřelo se také sedm koupališť na Semilsku – v Lomnici nad Popelkou, Chuchelně, v Sedmihorkách, Košťálově, Kacanově, v Harrachově a Jablonci nad Jizerou.

Na Vápenku přišel jen zlomek lidí

Šéf liberecké Vápenky nepovažuje právě skončenou sezonu za příliš vydařenou.

Do Hanychova se přišlo vykoupat za celé léto přesně 4 660 rekreantů, což je jen asi čtyřicet procent loňských návštěvníků. A to přitom Vápenka otevřela už v polovině června.

„Vodu během několika dní vypustím, nemá to cenu. Během tohoto týdne se má hodně ochladit, takže by voda stejně ke koupání nebyla,“ řekl Jan Skalník. „Kdyby náhodou přišla v září horka, otevřeme, ale jenom na slunění. Bazény budou prázdné,“ dodal.

Ztrátu vyrovnává šéfovi koupaliště zčásti město Liberec, které také letos dalo Vápence a Sluníčku na začátku sezony finanční dotaci.

„Asi čím dál víc Liberečanů jezdí přes letní prázdniny ven z města. Důvodem nižší návštěvnosti je možná také to, že letos sice bylo sucho, ale vysloveně horkých dnů v jednom kuse příliš nebylo,“ dodal Jan Skalník.

Nejvyšší návštěvnost měla Vápenka v polovině 90. let, kdy sem za jedinou sezonu přišlo 16 tisíc rekreantů.

Na Hamru jsou spokojeni

Naopak spokojeni s letošní sezonou jsou na Hamru na Jezeře.

Jak zdůraznil šéf zdejšího kempu a koupaliště Jiří Jereš, návštěvnost měl Hamerský rybník podobnou jako v předchozích letech.

„Přesné číslo z hlavy nevím, ale určitě přišly tisíce rekreantů. Neměli jsme letos sinice, což nám taky hodně pomohlo. Pokud se v září vrátí pěkné počasí, určitě bude otevřeno,“ podotkl Jiří Jereš. „Každé prázdniny bývá průměrně 20 pěkných dní. Když jich je někdy o pět více nebo naopak méně, na celkové návštěvnosti to moc nezmění,“ doplnil.