Dokonce se ptají na možnost pobytu v Řecku v září nebo v říjnu, kdy bývají zájezdy až o třetinu levnější, a přitom v Řecku je ještě příznivé počasí.

„Klienti jsou ze všech stran médii informováni o požárech v Řecku, a proto ti, kteří mají zájezdy dopředu zaplacené, volají, aby se zeptali na situaci. Zatím ale nikdo, a to ani z Libereckého kraje, naplánovaný pobyt nezrušil,“ řekl tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer Dan Plovajko.
Jak doplnil, poptávka po cestách do Řecka spíše stoupá. Klienti chtějí využít slev.

Oheň zuří daleko od letovisek

Z obavy před odlivem turistů dokonce řecká Asociace cestovních kanceláří poslala místním cestovkám dopis, ve kterém popisuje aktuální situaci v Řecku a kterým se snaží rozptýlit případné váhání českých turistů před zájezdem do Řecka.

„Všechna archeologická naleziště, muzea a památky jsou otevřena návštěvníkům. Hotely jsou normálně v provozu, silnice průjezdné,“ odcitoval řecké kolegy člen prezidia Asociace cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Také Tomio Okamura dosvědčil, že neví o jediném případu, kdy by některý z klientů z Libereckého kraje zájezd zrušil.

„Mám ale informace, že někteří klienti o stornu uvažují, třeba ti, kteří mají zaplacený zájezd na Sicílii. Volají k nám a ptají se, jestli jim cestovní kancelář vrátí zpátky peníze. Většina cestovek jezdí na ostrovy, kde žádný oheň není. Lidé doma ale mají z médií pocit, že v Řecku hoří všechno,“ zdůraznil Tomio Okamura.

Peníze vrátí jen při nebezpečí

Cestovní kanceláře nejsou povinny vracet peníze klientům, pokud si lidé zaplacený zájezd rozmyslí, a jet se jim najednou nechce.
„Storno přichází v úvahu jedině tehdy, když české ministerstvo zahraničí vyhlází danou zemi za nebezpečnou pro naše občany. Pak by měly cestovní kanceláře povinnost nabídnout klientům odpovídající náhradní zájezd, anebo jim vrátit peníze,“ podotkl Tomio Okamura.

Podle českých zákonů nesmějí být klienti cestovních kanceláří přivedeni do stavu nouze nebo nebezpečí, kdy by jim třeba při pobytu mohlo jít o život. Proto ty tuzemské kanceláře, které vozí lidi na poznávací zájezdy po Řecku a v zájezdu nechybí ani Peloponés, kde nyní hoří, nahradí nebezpečné místo jiným programem. Zorganizují náhradní výlet.

„Většina Čechů ale skutečně jezdí na ostrovy, na Krétu nebo Chalkidi. Teď ale hoří na pevnině, hlavně v okolí Athén. Naši turisté tedy nemusejí mít strach,“ dodal Okamura.