Město Liberec vyrazilo do boje s autovraky i tím, že zdarma dělá reklamu soukromé firmě, která se likvidací vysloužilých vozů zabývá.

„Vraků máme po městě dost. Abychom se jich co nejrychleji zbavovali, podporujeme i soukromé firmy, které je likvidují,“ potvrdil mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.

Liberec na webových stránkách upozorňuje občany i podnikatele na služby firmy AUTO–DÍL. Firma sváží vraky z celého kraje. Za ekologickou likvidaci obvykle majitel vozu zaplatí nejvýše patnáct stovek.

„Záleží na typu vozu. Auta na plyn přijdou dráž, jejich likvidace je totiž náročnější,“ řekl majitel firmy AUTO–DÍL Miroslav Mašek. „Je ale potřeba, aby bylo auto kompletní,“ dodal. Likvidaci vraku si mohou lidé u firmy objednat také po internetu.

Vrakem je vůz po dvou měsících

Majitele vysloužilých aut může ovšem odložení autovraku někam na ulici přijít pěkně draho. V případě, že se ke svému vozu nehlásí a o jeho další osud se nestará, likvidaci vraku provede obec, která pak může po vlastníkovi vozu vymáhat veškeré náklady.

„Letos jsme řešili celkem dvacet oznámení občanů. Z tohoto počtu bylo pět skutečných autovraků. Zákon mimo jiné říká, že za vrak je možné prohlásit odložené auto až po dvou měsících od doby, co jsme k jeho odstranění vyzvali majitele, anebo co jsme výzvu k odstranění vozidla zveřejnili,“ uvedl Vladimír Lampa z odboru životního prostředí Městského úřadu Semily.

Po uplynutí této lhůty je vozidlo označené jako autovrak a město s ním může nadále jako s vrakem zacházet.

Jestliže vůz navíc majitel odstavil mimo místo k tomu určené, strážníci pak takové zaparkování hodnotí jako přestupek a majiteli hrozí pokuta.

Nejtěžší je nalézt majitele auta

Odložené autovraky na parkovištích přibývají v poslední době také v ostatních městech. V Jablonci nad Nisou podle mluvčí Veroniky Krausové odvážejí vraky technické služby k ekologické likvidaci do Sběrného dvora.

Město Česká Lípa řeší nyní zhruba 40 autovraků. „Nejsložitější je pro nás najít majitele. Pokud se to nepodaří, auto zlikviduje město,“ upřesnila mluvčí Kateřina Amrichová.

Odložené nepojízdné autovraky představují také nebezpečí pro životní prostředí. Často z nich totiž vytékají jedovaté kapaliny.