„Za minulý víkend, prodloužený o dva státní svátky, přišlo do osmi státních hradů a zámků v kraji bezmála 29 tisíc návštěvníků. Máme z toho radost, i když si samozřejmě současně uvědomujeme, že jakmile by nastoupilo typické letní počasí, návštěvnost hradů a zámků klesne,“ řekl Miloš Kadlec, ředitel Národního památkového ústavu v Liberci, a současně ředitel Státního zámku Sychrov.

Nejvíce lidí o čtyřech volných dnech přišlo na hrad Trosky. Sem zavítalo celkem 6 946 návštěvníků. Druhé místo v návštěvnosti obsadil hrad Bezděz, který navštívilo 5 488 lidí. Státní zámek Sychrov obsadil v počtu návštěvníků až třetí místo. Na Sychrov dorazilo 4 389 turistů.

Špatně si nevedl ani Státní hrad a zámek Frýdlant v Čechách. Sem zavítalo 3 600 návštěvníků. Další příčky pak obsadil Státní zámek Hrubý Rohozec, Hrad a zámek Gabštejn, Hrad Lemberk a Zámek Zákupy.

„Je zajímavé, že pátého a šestého července, kdy nejvíc lilo, chodili lidé hlavně na zámky. Další dva dny, kdy už se trochu oteplilo a vysvitlo sluníčko, návštěvníky naopak více přitahovaly hrady,“ upozornil Miloš Kadlec. „Z toho je vidět, jak velký vliv má počasí na návštěvnost. Vloni jsme celý červenec plakali, tak teď nám to počasí vynahrazuje. Ale už o víkendu má být kolem třiceti stupňů. Aspoň si průvodci na chvíli odpočinou,“ dodal.

Návštěvnost hradů a zámků zvedlo o prodlouženém víkendu několik doprovodných akcí. Například hrad Grabštejn hostil Den řemesel.

„Máme radost z toho, že přišlo tolik lidí. Snad současné počasí ještě pár dní vydrží,“ poznamenala ředitelka Státního hradu a zámku Frýdlant Jana Pavlíková. „Když je hezky, jdou lidi k vodě. Když prší a je zima, navštěvují hrady a zámky,“ doplnila.

Jak dodala, příští měsíc by ale mohlo nastoupit pravé léto. „V srpnu bývá jazzová dílna a my plánujeme, tak jako každý rok, koncert na nádvoří. Vloni jsme jej kvůli dešti museli zrušit,“ vysvětlila Jana Pavlíková.

Hrady a zámky se přes léto nespoléhají jen na obvyklé prohlídky. Pořádají trhy, slavnosti, koncerty pod širým nebem a další akce, kterými lákají také ty návštěvníky, jež by na běžnou prohlídku nepřišli. Například Sychrov chystá na konec tohoto měsíce Slavnosti ohně a lovu.