VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce v kraji dluží téměř 4 miliardy

LIBERECKÝ KRAJ - Celkem 3,9 miliardy korun představovaly ke konci roku 2006 dluhy všech obcí Libereckého kraje. Kraj tak svou zadlužeností obsadil sedmé místo v žebříčku nejzadluženějších krajů České republiky. Samotný Liberec se na celkových dluzích kraje podílí s úvěry ve výši 2,16 miliardy více než jednou polovinou. V poměru ke svému majetku navíc Liberec dlužil nejvíce ze všech krajských měst v republice.

9.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jaroš Milan

K těmto závěrům došla analýza společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která dlouhodobě sleduje hospodaření obcí a hodnotí jejich stabilitu pomocí vlastního sedmi stupňového ratingu.

„Sedmistupňový rating obsahuje celkem 27 finančních a nefinančních ukazatelů,“ řekl Pavel Finger, člen představenstva společnosti CCB.

Každý Liberečan dluží 22 tisíc

Slovem zadluženost označuje společnost CCB sumu cizích zdrojů, což jsou rezervy, dlouhodobé závazky, krátkodobé závazky, bankovní úvěry, přechodné účty pasivní, a k tomu návratné finanční výpomoci. Do srovnávací analýzy nebyla zahrnuta Praha.

Podle analýzy CCB dosáhla zadluženost města Liberce na jednoho obyvatele výše 22 tisíc korun, zatímco v celém Libereckém kraji činila 9 tisíc korun na jednoho obyvatele.

Liberec ale hájí vlastní ukazatele

Město Liberec však vykazuje podle vlastních ukazatelů jinou míru zadlužení a s analýzou společnosti CCB nesouhlasí.

Podle vedoucího odboru ekonomiky magistrátu Čeňka Svobody činil dluh města na konci minulého roku 1 236 milionů korun. Z této částky představovaly úvěry u bank 446 milionů a dodavatelské úvěry 790 milionů.

Podle výpočtů magistrátu vycházela zadluženost Liberce na jednoho obyvatele na zhruba 12 677 Kč, a proti stavu k 31.12.2005 klesla asi o 1 500 Kč.

Czech Credit Bureau oproti tomu uvádí, že v porovnání s rokem 2005 zadluženost krajského města vloni vzrostla. Stoupla o 236 milionů, což představuje v přepočtu na jednoho obyvatele navýšení o zhruba 2 300 korun.

„Czech Credit Bureau zřejmě vychází z poněkud nesystémového závěru, že do zadluženosti města Liberce patří také úvěry poskytnuté městským společnostem,“ vysvětlil Čeněk Svoboda. „S dalším zadlužováním město nepočítá, pokud ho ovšem k němu nedonutí současný stav finančních prostředků na přípravu Mistrovství světa 2009,“ dodal.

Jak dále podotkl, v prvním pololetí tohoto roku se městu podařilo rovnoměrněji rozložit splátky závazků pro následující léta. „Podle našeho rozpočtového výhledu povedou budoucí kroky města k plynulému snižování zadluženosti,“ zdůraznil Čeněk Svoboda.

CCB na závěrech analýzy trvá

Společnost CCB vůbec nepřekvapilo, že Liberec vykazuje podle svých ukazatelů asi poloviční zadlužení. Míra zadluženosti jakéhokoli města totiž ovlivňuje, zda mu banky budou ochotny půjčit další peníze a zda je obec důvěryhodná pro investory. „Při určování obecné zadluženosti jsme vycházeli z údajů veřejně dostupných na webových stránkách ministerstva financí,“ oponoval mluvčí CCB Vladimír Komjati.

9.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Debata partnerek kandidátů na prezidenta proběhla 5. ledna v Praze. Eva Drahošová

Manželka kandidáta na prezidenta Eva Drahošová navštíví Liberecký kraj

Módní přehlídka semestrálních prací studentů Katedry designu při Technické univerzitě v Liberci zahájila 16. ledna výstavu Textil a oděv v Galerii N v Jablonci nad Nisou.
40

OBRAZEM: Mladí návrháři z univerzity vystavují v jablonecké Galerii N

AKTUALIZOVÁNO

Desítky tisíc domácností bez proudu, zlámané stromy. Na sever Čech udeřil vítr

Severní Čechy - Právě 11 let po ničivé vichřici Kyrill lidé opět s obavou hledí na mávající stromy za okny. Vichr řádí hlavně na Českolipsku a Děčínsku.

Masky ze Zákup jsou unikát

Liberec, Zákupy - Papírové masopustní masky vyráběné v Zákupech se dostaly mezi 22 českých nemateriálních kulturních památek.    

Kampaň Zemana začala útokem na „vítače Drahoše“

/INFOGRAFIKA/ Až doteď to byly hlavně různé lži šířené anonymy na internetu. Nyní se však ostrá kampaň rozšiřuje formou inzerce i na stránky novin a billboardů.  Spolek Přátelé Miloše Zemana oficiálně zadal plošné inzeráty s heslem „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“

Jablonec si namazali na chleba

Liberec - Futsalový Jablonec se sice před šlágrem II. futsalové ligy chlubil, že si lídra soutěže z Liberce namaže na chleba, ale šeredně se zmýlil. Na ten chleba byl namazán devíti góly sám.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>