„Bylo zřejmé, že delegáty zajímá jak Liberecký kraj, jakožto jeden z regionů České republiky, tak euroregion Nisa či aktivity Severočeské vodárenské a.s., kde svůj vodárenský majetek sdružilo 424 obcí a měst, aby dokázaly racionálně řešit zavedení a rozvoj vodohospodářské infrastruktury,“ uvedl na adresu své prezentace hejtman Petr Skokan.
Jak zdůraznil hejtman Skokan, měl Liberecký kraj štěstí v tom, že v úvodní a stěžejní přednášce celé konference od společnosti Ernst and Young byla dokonce několikrát zmiňována Česká republika jako jedna z nejatraktivnějších zemí pro investice v roce 2007.
„Dozvěděli jsme se, že v rámci světa patří naší zemi stálé místo mezi 15ti neatraktivnějšími evropskými zeměmi pro investory, a 9. místo podle počtu projektů přímých zahraničních investic z let 2005/2006, a to společně se Švédskem. Za námi je Maďarsko i Rusko, před námi je Polsko a poprvé překvapivě také Rumunsko,“ řekl hejtman.
Česká republika je 7. nejatraktivnější zemí citovanou mezi lokalitami, kde je dobré postavit výrobní závod. Země stále těží ze své výhodné polohy, z blízkosti výrobní základny od cílových trhů a nízkých výrobních nákladů.
V roce 2006 byla Česká republika na 4. místě mezi TOP 15ti evropskými zeměmi v počtu nově vytvořených pracovních míst z přímých zahraničních investic. Celkově jí stále náleží 3. místo v pořadí atraktivnosti regionů.
„Známými faktory pro rozhodování při umístění investice jsou pro investory dopravní infrastruktura a úroveň logistiky, náklady na pracovní sílu a také potenciál růstu produktivity práce. Přestože největší investice dnes směřují do Číny a Indie, měli bychom si uvědomit, že největší spotřební trh je stále Evropa,“ uzavřel hejtman s tím, že z těchto informací by měl Liberecký kraj vytěžit maximum.