„Akcionáři, jichž se dostavilo téměř devadesát procent, se usnesli, že nebudeme rozdělovat zisk a vyplácet dividenty a tantiemy. Schválili, že zisk bude použit na další rozvoj společnosti,“ řekl obchodně – ekonomický ředitel ústavu Pavel Rozkovec. „Zisk má stoupající trend, s výsledky hospodaření jsme spokojení,“ doplnil.
Výzkumný ústav textilních strojů nedávno dokončil Program inovace, na který přispěla ze svých strukturálních fondů i Evropská unie . V rámci tohoto programu podnik modernizoval výrobní prostory a nakoupil pět nových strojů. Jak uvedl ředitel Rozkovec, v současné době, poznamenané záplavou levných výrobků z Asie, se nelze orientovat jenom na textilní průmysl.
„Naše činnost je širší. Zahrnuje výzkum, vývoj, konstrukci a výrobu strojů pro zpracovatelský průmysl. Textilní odvětví tvoří jen jednu část,“ zdůraznil Pavel Rozkovec s tím, že celých 16,9 procent z obratu firmy tvoří vývoz.
Společnost své působení rozšířila třeba i do polygrafického, potravinářského, reprografického či sklářského průmyslu. „V oblasti textilu se například soustředíme na technické tkaniny pro stavebnictví a skelné tapety, jelikož v zemích Evropské unie jsou klasické papírové tapety kvůli jejich hořlavosti zakázané,“ podotkl ekonomický ředitel.
Výzkumný ústav se nyní připravuje na světovou výstavu textilních strojů ITMA, která se uskuteční v září v Mnichově. Na výstavě společnost představí dva nové tryskové tkací stroje.
Ústav dosáhl rekordního obratu v předminulém roce. Tehdy zvýšil tržby o více než 15 procent na 185 milionů korun.
Ústav vznikl na počátku devadesátých let po rozpadu Elitexu. Majoritním vlastníkem akciové společnosti je liberecká firma Vutex.
Podnik se zhruba 150 pracovníky má za sebou řadu úspěchů. Generální ředitel prof. Václavík získal v roce 2004 titul Manažer odvětví v kategorii Věda a výzkum. Se svým tryskovým vzduchovým tkacím strojem CAM EL vyhrál před lety podnik soutěž Česká hlava.