V Libereckém kraji jsou takových nekontrolovaných přírodních vodních ploch desítky, a to u rybníků v Českém ráji, kolem Jizery a v zatopených pískových lomech.

„Povinnost dělat rozbory vody mají podle zákona provozovatelé. Liberecká a Jablonecká přehrada žádného provozovatele nemá, tady odebíráme k rozborům vodu my,“ prozradila mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. „Lidem radíme nic neriskovat a dávat v létě ke koupání přednost těm nádržím, v nichž vodu pravidelně kontrolujeme,“ dodala.

Tisíce lidí přijíždí za tepla například k zatopenému pískovému lomu v Příšovicích na Liberecku. Takzvaný Písečák se však nachází v aktivní záplavové zóně, kterou obvykle dvakrát do roka zatopí rozvodněná Jizera. „Proto není možné využít oblast k oficiální rekreaci,“ řekl starosta Antonín Lízner. Riskantní je podle něj postavit u Písečáku stan a odjet na výlet. Vloni voda zaplavila i dvě auta.

V Českém ráji se lidé koupou nejvíce u rybníků Věžák, na Branžeži a u Jinolického rybníka. Podle ochránců přírody to přírodě neprospívá. Rybníky jsou biotopem ptáků, kteří kvůli rekreantům nemají svůj klid.

Tradičním místem pro koupání je i Jizera, koupací místa jsou u jezů na Malé Skále a v Dolánkách. Jizera je také rájem vodáků, ti ale přírodě tolik neškodí. V zatopeném lomu u Provodína na Českolipsku se lidé dokonce koupou ve stojaté vodě, do které padá listí a jsou v ní nánosy bahna .

Podle hygieniků si mohou rekreanti z koupání v nekontrolované vodě přinést kožní vyrážku, zarudlé oči a další potíže, někdy i infekci.

„Záleží na odolnosti každého. Rozhodující také je, jestli se člověk při koupání vody napil a kolik toho vypil. Proto bývají nejohroženější skupinou děti,“ zdůraznila Zuzana Balašová.

Kontrolovaných vodních nádrží je v kraji 32. Loni u nich udělili hygienici za porušení hygienických předpisů 17 blokových pokut v hodnotě 4600 korun a dalších 46.000 korun vyměřili provozovatelům ve správním řízení. Celkem vydali čtyři zákazy koupání, kvůli sinicím to bylo v Hamru na Jezeře, Dubici na Českolipsku a Sedmihorkách. V Novém Boru pak přerušil koupání zvýšený výskyt plžů.