„Už na konci května jsme spočítali nezaměstnaných absolventů zhruba o dvě stě méně, než ve stejném období loňského roku. Předpokládáme, že tento trend bude pokračovat, a že ani přes letní prázdniny množství absolventů bez práce nijak dramaticky nevzroste,“ potvrdil analytik Úřadu práce v Liberci Ladislav Dvořák.

Největší příliv absolventů středních škol zažívají úřady práce v září. To je období, kdy se k nim hlásí také ti, kteří se nedostali na vysokou školu.

Vloni v září bylo v kraji přesně 1 278 nezaměstnaných absolventů. Letos jich bude podle odhadů zřejmě o několik stovek méně. Rekord zaznamenaly úřady práce v září roku 2003, kdy evidovaly 2 199 absolventů středních škol.

„Absolventů bez práce je čím dál míň také proto, že školáků obecně ubývá. Je mezi nimi slabá konkurence. Jejich zaměstnávání navíc pomáhá i to, že republika nyní zažívá období hospodářského růstu. K tomu začala řada firem sázet na mladé lidi, i bez praxe. Firmy chápou, že mladé lidi potřebují,“ podotkl analytik Dvořák.

Jestliže čerstvý maturant nedokáže celé týdny nebo měsíce najít uplatnění, může mu pomoci kromě zprostředkovatelky také speciální poradce na Úřadu práce.

Poradce s nezaměstnaným středoškolákem rozebírá jeho problémy a hledá důvody, proč je mladý člověk delší čas bez práce. Některým absolventům se totiž hned po maturitě pracovat ještě nechce.

„Někdy mu musí z hlavy vymést jeho falešné iluze,“ dodal analytik Ladislav Dvořák.

Počty nezaměstnaných absolventů se sledují samostatně teprve od roku 2002.