Demonstranti mají sraz v 11.30 na Žižkově před odborovou centrálou, samotná demonstrace pak začíná ve 13.00 na Václavském náměstí pod koněm.

Proč se vůbec demonstrace koná?

Nelíbí se nám, že nebyla reforma v době, když ji politici připravovali, projednána v tripartitě, což znamená vládu, zaměstnavatele a odbory. Vadí nám, že se s námi předem nikdo nebavil. Mohli jsme kontroverzní místa reformy dopředu připomínkovat, vyjádřit se k nim a ovlivnit jejich konečné znění.

Která místa reformy považujete za nejbolavější?

Daňová reforma vlastně v oblasti daní klame zaměstnance. Pracovníkům s nižšími příjmy zvedne reforma daňový základ. Ti, co berou od 13 do 15 tisíc hrubého, budou platit vyšší daně. Na druhé straně manažeři, kteří pobírají mzdu nad 80 tisíc korun, budou odvádět menší daně. Na reformě daní tedy vydělá skupina s nejvyššími příjmy.

Máte tedy za to, že reforma se připravila podle hesla – chudým brát a bohatým dávat?

Je to tak. Když se k vyšším daním pro lidi s nejnižšími příjmy ještě zvednou ceny léků, potravin a služeb, protože u nich vzroste DPH na 9 procent, pak zaměstnancům s podprůměrnými platy hodně vystoupají životní náklady. Potraviny lidé kupovat musí, a někteří z nich také léky.

Jsou dalším nejkontroverznějším bodem chystané reformy stravenky, o které zřejmě zaměstnanci úplně přijdou?

To, že by si je zaměstnavatelé nemohli dávat do nákladů, skutečně znamená, že by stravenky zrušili. Mluvil jsem s řadou podniků v Libereckém kraji a jejich manažeři mi potvrdili, že by v případě, pokud reforma projde, tento benefit svým zaměstnancům neposkytovali. Nejde jen o to, že pracovníci přijdou o jednu z prémií, na kterou byli zvyklí. Zrušení stravenek by mohlo ohrozit firmy, které jsou na tomto systému závislé . Mohou skončit dodavatelé obědů do závodních jídelen, protože zaměstnanci nebudou ochotni platit ze svého plnou cenu oběda a raději si do práce vezmou chleba se salámem.

Proč jste zvolili pro demonstraci právě sobotu?

Chceme, aby si politici, kteří o reformě rozhodují, uvědomili, že zaměstnanci jsou nemalou skupinou lidí v tomto státě, a že by jim na ní mělo záležet. Všichni apelují na voliče před volbami, ale teď vláda říká – my tě, občane, nepotřebujeme.

Kolik podle vašeho odhadu přijede na demonstraci lidí?

Počítáme s účastí od 40 do 50 tisíc lidí. Ovšem dostal jsem signál, že někteří zaměstnavatelé posílají v sobotu lidi schválně na mimořádnou směnu – zřejmě proto, aby nemohli do Prahy přijet.

Když ani po sobotní demonstraci s vámi nezačne vláda jednat, zorganizujete avízovanou generální stávku?

Ještě se domlouváme, o jakou formu generální stávky půjde, ale už dnes víme jistě, že to bude forma stávky, která bude bolet. Určitě proběhne ve všední den. Bereme si příklad z francouzských odborářů, kteří jsou schopni zastavit dopravu, prostě zablokovat život v celé zemi. Dělníka se nikdo neptá, jestli souhlasí se zdražováním vody, plynu, elektřiny, se zvyšováním nájmu. Co má potom dělat? Chodit do práce každou sobotu, aby všechno utáhl? Má mít šestidenní pracovní týden?